FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 51 dotazů obsahujících »kovov«

47) Kovová krystalová mřížka05. 12. 2002

Dotaz: Chtěl bych vysvětlit tuto věc: Kovová krystalová mřížka je tvořena kationty kovu. Mezi těmito kationty působí odpudivé síly a proto těleso drží svůj tvar. Jak je tomu ale na povrchu tělesa, kde na povrchové kationty působí jen síly z jedné strany nebo z boku. Stále tam ale chybí síly zhora. Těleso by se mělo zbortit. Chtěl bych vysvětlit proč tomu tak není. (Radim)

Odpověď: Máte pravdu. U pevných látek jsou spolu atomy drženy opravdu elektrickými silami, i když se to musí počítat kvantově; klasická elektrodynamika dokazuje, že soustava nábojů se neudrží ve stabilní rovnováze jen elektrickými (+ event. gravitačními) silami. Atomy jsou vůči sobě v rovnovážných polohách; spíše než odpuzováním a přitahováním (z klasické mechaniky) jsme zvyklí to popisovat tak, že např. u molekuly soustava dvou atomů má minimální energii ve stavu, kdy atomy mají jistou vzdálenost. (Spíš tedy mluvíme o potenciálu či energii, ne o síle.) Rovnovážná vzdálenost atomů UVNITŘ kovu je tedy jiná než na povrchu; ten povrch je fakticky vždycky v jistém napětí a chová se proto trochu jinak. Velmi tenké vrstvy mohou mít např. jinou mezimolekulární vzdálenost. U kapalin, kde není pevná krystalová mřížka, se dá tento jev také dobře pozorovat. Je to podstatou povrchového napětí a makroskopicky, fenomenologicky se proto kapalina chová tak, jako by na povrchu měla jakousi blánu.
(J.Obdržálek)   >>>  

48) Foucaultovy proudy03. 10. 2002

Dotaz: čo sú to Foucaultove prúdy. Kde sa vyskytujú. Ako vznikajú ??? Čo to je "Barlowove kolo" ? (Jaroslav)

Odpověď: Vážený príteli, jiste víte, že pri zmene magnetického pole ve smycce z vodice indukuje se v této smycce elektrický proud. Když do podobného promenného magnetického pole strcíme místo smycky z drátu kus plechu, mužeme si ho predstavit složený ze spousty smycek, jako bychom ten plech vyrobili slisováním spousty drátu. A dál je to snad jasné. V každé té myšlené smycce se indukuje proud a protože ty smycky jsou vodive spojeny, tak ty proudy tam nebehají ukáznene kolem dokola ale chaoticky. Proto jim ríkáme Foucaultovy vírivé proudy. Vyskytují se tedy všude, kde kompaktní vodivý materiál zasahuje promenné magnetické pole. Udelejte si jednoduchý pokus. Poveste ferit na nit a nechte toto kyvadlo chvilku kývat a potom tesne pod nej strcte treba kus hlinikového, nebo medeného plechu. V plechu se tyto vírivé proudy budou indukovat a jejich magnetické pole bude velmi znatelné kyvadlo s feritem zbrzdovat.

Barlovovo kolecko je plechové kolecko, mužete si ho predstavit jako miniaturu kole žebrináku. Kolo je pripojeno ke zdroji napetí tak, že jeden pól je pripojen k ose kola, druhý pól k nejnižšímu bodu kola. Aby tam bylo malé trení, tak se spodek kola máchá ve žlabu se rtutí pripojené k tomu druhému polu. Proud tedy tece všemi "žebrinami" od stredu k obvodu, nebo obrácene, podle toho, kam pripojíme plus pól zdroje a kam mínus pól. Když ted to kolecko strcíme do podkovovitého magnetu tak, aby mezi jeho póly byla práve spodní žebrina, bude na vodic, který ta žebrina prestavuje, tlacit magnetické pole a vytlacovat tu žebrinu z mg. pole ven. Tím ale mezi póly vleze další žebrina atd. Bude se to kolo zkrátka otácet. Když zmeníme polaritu zdroje, nebo otocíme magnet, bude se kolecko tocit na opacnou stranu.

(M.Rojko)   >>>  

49) Úder kladivem do hlavy16. 07. 2002

Dotaz: Žádáme o vypočtení příkladu: "Jakou silou a rychlostí udeří kyvadlo v dolní nulové poloze po opsání rádiusu 180°, pakliže ho pustíme v horní nulové poloze a necháme padat volným pádem. Kyvadlem je kovové kladivo o hmotnosti 10kg s dřevěným topůrkem, jehož hmotnost nebereme v úvahu. Délka kyvadla je 40 cm." Potřebujeme konkrétní hodnotu, jelikož se jedná o skutečný případ úderu do čela člověka. (Dominika Tomanová)

Odpověď: Milá slečno/paní, rychlost kladiva ve vaší situaci spočtete např. ze zachování energie a výjde vám v = (2.g.h)1/2 = (2.9,8.0,8)1/2 m/s = 4 m/s = 14,4 km/h, kde g je tíhové zrychlení, h je rozdíl výšek. O síle úderu nedokážeme nic říct bez dalších experimentů s kladivem a hlavou (a do nich se nám moc nechce), ale představte si, že jedete na kole rychlostí příjemnou rychlosti 15 km/h a narážíte hlavou do zavěšeného 10 kg kladiva. Fuj!
(J.Dolejší)   >>>  

50) Vodík v "kovovém stavu"12. 07. 2002

Dotaz: 1.Slyšel jsem, že na Jupiteru existuje vodík v "kovovém stavu" . Jaké má vlastnosti a co to vlastně je? 2. Šel by udělat "podomácku" laser-jak? 3. Viděl jsem v noci, jak blesk uhodil do vysokonapěťového transformátoru a po chvilce se kolem transfornátoru objevila modrá světélkující mlha, která se asi 10min pohybovala od transformátoru a pak pomalu zanikla. Co to bylo a na jakém to je principu? (Merek)

Odpověď: 1. Nevím, zda zrovna na Jupiteru je a proč se soudí, že by tam pro něj byly vhodné podmínky. "Vodík v kovovém stavu" je docela lákavá představa založená na tom, že vodík je ve stejném sloupci jako alkalické kovy. "Obvyklý" ztužený vodík (ochlazením, resp. za mírně zvýšených tlaků) je ale izolátor složený z molekul H2 držících spolu van der Waalsovými silami, nikoli vodič. Lze si ale představit, že za hodně vysokého tlaku by mohla existovat kovová vazba.
2. Koupit si vhodné zařízení, např. laserové ukazovátko (na trhu od 100 Kč) anebo v obchodu se součástkami polovodičovou laserovou diodu. Jde o to, k čemu ten laser potřebujete. 
3. Zřejmě tam došlo k ionizaci vzduchu, eventuálně k tvorbě metastabilních radikálů. To, že šlo právě o vysokonapěťový transformátor, se mi ani nezdá podstatné tak, jako to, že do (kovové konstrukce) uhodilo.
(J.Obdržálek)   >>>  

51) Radar10. 05. 2002

Dotaz: Co je to radar a k čemu slouží? (Dalibor)

Odpověď: Radar slouží k radiolokaci. Zkratka RADAR (RAdio Detection And Ranging) už trochu napovídá, co to radiolokace je: Vysíláme úzký svazek radiových vln. Dopadne-li na kovový povrch, odrazí se a tu část, která letí k nám, můžeme detegovat. Podle doby, za jakou se paprsek vrátil od svého vyslání, zjistíme vzdálenost, v jaké odrážející předmět je. (Rychlost radiových vln je stejná jako rychlost světla.)
(J. Obdržálek)   >>>