FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

572) Placebo efekt29. 07. 2006

Dotaz: Dobry den preji, procital jsem si Vasi odpovednu a narazil jsem na nasledujici dotaz: 92) Teslovy destičky. Rikate ze je to evidentne podvod. Ze strany fyzikalni mate tedy nejspise pravdu, ze strany ale jine, se jiz treba v bibli pise "Vira tva te uzdravi(la)". Neni tedy mozne ze zakoupenim drahych teslovych desticek (ci polarizovanych svetel a spousty dalsich takovychto ehm, hlouposti), ktere jsou tak drahe, protoze prece jsou extra lecive(toto si rika clovek neznaly) je prece mozne, aby se dostavil nejaky, nazval bych to mozna homeopatickym efektem, a skutecne cloveku pomohl? Resp. clovek by si diky nemu pomohl sam, takze by "pristroj" prece jen fungoval?(coz me privadi na myslenku ze clovek mene vzdelany by si takto pomohl, zato clovek vice vzdelany jiz ne:) ) s pozdravem Honza B (Honza)

Odpověď: Opravdu. Pokud upřímně věříte, že vám něco (prakticky to můžebýt cokoli, jakýkoli nesmysl) pomůže k uzdravení, máte statisticky větší pravděpodobnost, že se skutečně uzdravíte. Tento jev je moderní medicíně dobře znám a bývá označován jako tzv. placebo efekt. Na jeho principu je založena minimálně část tzv. homeopatické medicíny.

Přestože placebo efekt je možné považovat za pozitivní jev (pomáhá k uzdravení), musím zde uvést i některá rizika a obtíže, které se s ním pojí. Především pokud kvůli placebo efektu je odkládána skutečná léčba ("proč se cpát dalšími léky nebo proč jít na operaci, když se díky placebu cítím už docela dobře"), může dojít k většímu rozvinutí nemoci, s často i tragickým koncem. Placebo totiž nezabírá vždy a i když zafunguje, nemusí (a často ani neřeší) zdravotní problémy úplně - měli bychom jej tedy považovat spíše za pomocnou, podpůrnou metodu.

Placebo však také přináší komplikace do medicínského a farmaceutického výzkumu. Budete-li na smrt nemocným pacientům podávat jakékoli léky, tak budou-li tito pacienti v účinnost léků věřit, zlepší se (opět ale jen statisticky, nikoli obecně) jejich zdravotní stav bez ohledu na to, zda je lék účinný či zcela neúčinný. Abychom tedy o účinnosti léku něco zjistili, je třeba vliv placebo efektu nějak odfiltrovat, což naštěstí vhodnou organizací experimentu umíme. Používá se např, tzv. dvojitě slepá metoda.

(Jakub Jermář)   >>>  

573) Zvuk ve vakuu29. 07. 2006

Dotaz: Dobrý den, šíří se zvuk ve vákuu? Případně jakou rychlostí. Děkuji za odpověď (Viktor Spousta)

Odpověď: Nikoli. Zvuk je střídavé zřeďování a zahušťování látkového prostředí (např. molekul vzduchu). Ve vakuu není co zahušťova a ředit, zvuk se zde proto nešíří. Pokud by vakuum nebylo dokonalé a nějaké hmotné částečky tedy byly přítomny, bude se v něm šířit zvuk velmi špatně a s výrazně menší rychlostí, než ve vzduchu či jiných hustších prostředích.

(Jakub Jermář)   >>>  

574) Doletí rotující těleso dál?29. 07. 2006

Dotaz: Je pravda, že rotující těleso doletí dál? Například když hodím disk bez roztočení tak za chvíli spadne, ale když jej roztočím tak letí dál. Funguje to takto u všech těles? (Petr Spetka)

Odpověď: Rotující těleso se snaží zachovávat si směr osy své rotace. Z toho důvodu jsou například hlavně psšek a děl drážkované tak, aby při výstřelu byl projektil roztočen kolem osy směřující k terči. Projektil se pak snaží zachovat si směr osy rotace a není tak snadné jej vychýlit - snáze zasáhneme terč. U hozeného disku (například frisbee) obvykle disk rotuje okolo svislé osy. Disk se bude snažit udržet si tuto osu rotace, poletí tedy téměř vodorovně. A když disk letí vodorovně, brání mu okolní vzduch v pádu dolů výrazně více (chová se v podstatě jako padák), než kdyby byl stejný disk otočen svisle - doletí tedy dál.

(Jakub Jermář)   >>>  

575) Dřevo teplejší než ocel?29. 07. 2006

Dotaz: Při běžném doteku se člověku zdá, že např. ocel je studenější než dřevo, přestože jsou dlouhodobě se stejných teplotních podmínkách, tedy jejich teplota by měla být podle mě stejná. Je něco takového v ideálním prostředí se stejnou teplotou možné? Nebo je to jen klam daný větší vodivostí některých materiálů - takže odvedou či přivedou rychleji více či méně tepla z našeho těla? (Richard Votava)

Odpověď: Skutečně je to způsobeno různou tepelnou vodivostí (a někdy také různou tepelnou kapacitou) jednotlivých látek. Představte si, že máme prkno (kus dřeva) a ocelovou trubku, obojí o teplotě 15°C. Když se chytnu onoho prkna, moje ruka (která má teplotu řekněme 36°C) díky nízké tepelné kapacitě dřeva celkem rychle zahřeje tu část prkna, jíž se zrovna dotýká. Navíc se díky mizerné tepelné vodivosti dřeva toto teplo (předané při zahřívání kousku dřeva rukou) téměr neodvádí pryč. Dřevo si tedy vlastní tělesnou teplotou ruky zahřeju a nejen, že se mi pak dřevo zdá teplejší, ono v místě dotyku skutečně teplejší je. Pokud se za stejných podmínek chytnu ocelové trubky, bude teplo předávané mojí rukou trubce rychle odváděno do zbytku trubky, neboť kovy jsou dobré tepelné vodiče. V místě dotyku se mi tedy tu část trubky podaří zahřát podstatně méně, než dřevo, takže je trubka v místě dotyku sice trochu zahřátější než zbytek trubky, ale ne tak výrazně, jak je tomu v případě prkna. Trubka se mi jeví studenější, neboť v místě dotyku jsem si ji méně zahřál.

Opačná situace nastane v případě, že bude prkno i trubka mít teplotu vyšší, než je teplota mojí ruky. V tomto případě nedochází v místě dotyku k ohřívání, ale naopak k ochlazování materiálu prostřednictvím mojí ruky. Ocel (lepší tepelný vodič) se mi podaří rukou ochladit v místě dotyku méně, protože bude ochotněji přivádět teplo z ostatních částí trubky. V místě dotyku tedy bude reálně teplejší než dřevo.

Za zmínku ještě stojí skutečnost, že důležitou roli hraje i tepelná kapacita. Zatímco tepelná vodivost říká, jak rychle dokáže materiál odvádět teplo někam jinam, tepelná kapacita nám říká, jak moc dokáže materiál "skladovat" teplo sám v sobě. Když vstoupíte do sauny o teplotě třeba 80°C, celkem rychle ochladí vaše tělo vzduch ve svém těsném okolí (díky relativně nízké tepelné kapacitě vzduchu ve vaší těsné blízkosti) a nedojde k poškození vašeho zdraví. Pokud bych se ale rozhodl skočit do bazénku s vodou o teplotě 80°C, způsobím si značné zdravotní problémy (pokud to vůbec přežiju), neboť tepelná kapacita vody je veliká a moje tělo nezvládne dostatečně rychle ochladit vrstvu vody v mém těsném okolí. A nutno dodat, že zde se navic projeví i lepší tepelná vodivost vody.

(Jakub Jermář)   >>>  

576) Proč voda v rybníce zamrzá od shora?30. 06. 2006

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, proč když teplá voda stoupá nahoru (například princip ústředního teplovodního topení), vodní plochy zamrzají od shora (Vojta)

Odpověď: Souvisí to s tzv. anomálií vody. Hustota vody při 0°C je nižší než při teplotě 4°C. V rozmezí 0°C až 4°C tedy hustota vody s teplotou stoupá a bude se tedy chovat tak, že "těžší voda" (ta, co má vyšší hustotu a je tedy teplotně blíže 4°C) se bude snažit být níže než "lehčí voda" s teplotou blíže 0°C. Rybník v zimě tedy bude zamrzat od shora, noboť nahoře je studenější voda (a kromě toho hladina rybníka je účinněji ochlazována okolím než jeho dno). Pro vodu teplejší než 4°C je tomu ale s hustotou obráceně - zde platí, že teplejší voda má nižší hustotu, "je lehčí". Při teplotách nad 4°C proto teplejší voda stoupá vzhůru a chladnější klesá, čehož se využívá třeba právě ve zmíněném ústředním vytápění.

(Jakub Jermář)   >>>