FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

567) Rušička hluku04. 09. 2006

Dotaz: Ve Světě motorů č.32/2006 je popis auta Honda Legend.Zaujalo mě zařízení s označením "Rušička hluku".Princip je zde popsán,chtěl bych vědět,zdali je tento systém u nás zpracován pro základ možného experimentování.Jednalo by se mi o aktivní odhlučnění elektrocentrály.Děkuji V.Paur Louny (Václav Paur)

Odpověď: Aktivní metody potlačování hluku využívají interference. Pomocí reproduktorů se vytváří akustické vlnění, které má stejnou velikost a opačnou fázi než vlnění, jež chceme eliminovat. Složením obou pak vznikne v ideálním případě ticho, bohužel však jenom lokálně (lze takto odhlučit jen malý prostor, jehož velikost je úměrná vlnové délce rušivého vlnění). S aktivními metodami potlačování hluku se u nás experimentuje například na Eketrotechnické fakultě ČVUT - obraťte se tedy například na pana profesora Ondřeje Jiříčka (tel.:+420 224 352 310), který na ČVUT přednáší Aktivní metody v akustice.

(Jakub Jermář)   >>>  

568) Kostka cukru v čaji04. 09. 2006

Dotaz: Dobrý den, moc mě zajímá, proč, když napůl ponořím kostku cukru do čaje, tak se kapalina nasakuje nahoru nad ponořenou část. Má to "na svědomí" kapilární elevace? Moc děkuji za odpověď. (Alena)

Odpověď: Ano, vzlínání kapaliny je skutečně způsobeno kapilární elevací.

(Jakub Jermář)   >>>  

569) Jak vzniká hrom04. 09. 2006

Dotaz: co zapricinuje vznik hromu? (rustick)

Odpověď: Hrom je akustický efekt doprovázející úder blesku. Blesk můžeme chápat jako obrovskou jiskru (elektrostatický výboj) mezi mrakem a zemí, případně mezi mraky. Při úderu blesku teče po krátký okamžik skrze vzduch obrovský proud (typicky 30 000 Amper), přičemž průchod tak značného proudu vzduchem způsobí jeho obrovské zahřátí. Takto rychle zahřátý vzduch se velice rychle rozpíná, což se projevuje jako rázová vlna a způsobuje právě onen zvukový efekt zvaný hrom.

(Jakub Jermář)   >>>  

570) Peltierův jev29. 07. 2006

Dotaz: Chtěl bych se Vás zeptat, co je to tzv. Poltierův jev. Děkuji. (Honza)

Odpověď: Peltierův jev je jev, kdy na spojích dvou materílů tvořících elektrický obvod protékaný stejnosměrným proudem dochází k zahřívání či ochlazování těchto spojů. Které spoje se zahřejí a které ochladí závisí na tzv. výstupních pracech obou materálů (výstupní práce = energie, kterou potřebuje elektron pro opuštění daného materálu) a na směru protékajícího proudu.

Opačný jev k Peltierově jevu - tedy skutečnost, že když budeme spoje různých materálů ohřívat a/nebo chladit, povede to k toku elektrického proudu obvodem - se nazývá Seebeckův jev.

Peltierova jevu se nejčastěji používá k chlazení, například elektroniky. Více se dozvíte na:
(Jakub Jermář)   >>>  

571) Trénink parašutistů29. 07. 2006

Dotaz: Dobry den.Nedavno jsem videl film, v nemz parasutiste pouzivali pro trenink proud vzduchu nad vrtuli pripominajici obri ventilator.Zajimalo by me, jaka musi byt rychlost proudeni vzduchu, aby se v nem clovek dokazal vznaset. (Jan Selinger)

Odpověď: Vzduch musí mít stejnou rychlost, jakou by měl parašutista, kdyby padal po výskoku z letadla. Konkrétní rychlost závisí na mnoha parametrech (hmotnosti parašutisty, jeho "postoji", oblečení, ...) očekával bych ale hodnoty mezi 150 a 300 km/h.

(Jakub Jermář)   >>>