FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 18 dotazů obsahujících »protony«

7) Elektrické nebo magnetické síly?06. 03. 2006

Dotaz: Dobry den, muj dotaz se tyka magnetickeho pole. Pokud umistime rovnobezne dve tyce a pustime jimi stejny proud, vznikne mezi tycemi magneticke pole. Proc ale magneticke pole mezi elektrony vznika, kdyz jsou elektrony v tycich vuci sobe v klidu? Resp. magneticke pole vznika pri pohybu elektronu, ale pohybu elektronu vuci cemu? (Pavel)

Odpověď: Dělení elektromagnetického pole na elektrické a magnetické je jen jakési zjednodušení, které si můžeme dovolit, pokud vše popisujeme z jediné pevně zvolené soustavy (a pak jde o pohyb elektronů vůči této soustavě a magnetické účinky tohoto proudu). Pokud budeme uvažovat o přechodech mezi jednotlivými navzájem se pohybujícími soustavami, budeme muset brát elektromagnetické pole jako jeden celek. Zmíněný příklad s tyčemi protékanými souhlasně orientovaným proudem pak lze vykládat třeba tak, že elektrony jsou vůči sobě skutečně v klidu a pohybují se vůči nim protony (tedy vlastne kladně nabitý zbytek tyče). Co nyní elektrony "vidí"? Pohybující se tyč se musí dle teorie relativity zkrátit (tzv. kontrakce délek), je v ní tedy vyšší hustota protonů (stejný počet v nyní menším, "zkráceném" objemu) než elektronů (ty se přeci nepohybují, kontrakce délek se na nich proto neprojeví). Elektrony tedy vidí v druhé tyči vyšší hustotu protonů než elektronů a budou se s nimi elektrickými silami přitahovat. Původně magnetický jev tedy vykládáme v jiné vztažné soustavě jako jev elektrický.

Výše zmíněná teorie relativity elektrické a magnetické jevy nerozlišuje vůbec. Vektory elektrické a magnetické intenzity zde jsou nahrazeny jedním tenzorem - tenzorem elektromagnetického pole.

(Jakub Jermář)   >>>  

8) Hmotnost vybité baterie07. 12. 2003

Dotaz: 1.) Dobrý den, zajímá mě, jestli nabitá baterie váží více, než když se vybije. Jestliže je hmota energií, tak by měla být baterie po vybití lehčí, ne?
2.) Pokud vím, tak ve Slunci se mění protony na neutrony za vzniku neutrin a elektronů. Měl jsem dojem, že právě z onoho náboje vznikne neutrino, jenže na internetu nějak nejsem schopen najít důvěryhodné informace o hmotnostech neutronu a protonu... (Vítězslav)

Odpověď: 1.) Čistě teoreticky to pravda je. Baterie je založená na elektrochemickém principu, energie se získává přechodem elektronů do stavů s nižší energií a podle speciální teorie relativity toto skutečně odpovídá poklesu hmotnosti vybité baterie.
Jsou zde ale dvě ale. Jednak je daný rozdíl jen těžko měřitelný (znáte vztah E=mc2, takže si snadno spočtete, o kolik by vybitá baterie měla být lehčí), jednak chemické a jiné procesy ve vybíjené baterii mohou výslednou změnu hmotnosti ovlivnit mnohem výrazněji (mám na mysli např. unikání některých látek z baterie nebo naopak, bude to sice zanedbatelné množství, ale pořád řádově větší než relativistický úbytek hmotnosti).
2.)
elektron 9.10938188(72) x 10-31 kg
proton 1.67262158(13) x 10-27 kg
neutron 1.67492716(13) x 10-27 kg
hm. jednotka u 1.66053873(13) x 10-27 kg
Není ale zcela jasné, jakou reakci máte na mysli. Proton se na neutron za vzniku protonu, neutrina a elektronu těžko změní např. kvůli zákonu zachování náboje. Patrně jste měl na mysli β+ rozpad, ve kterém vzniká neutron, pozitron a elektronové neutrino. Tento proces ovšem zjevně nemůže být zdrojem energie hvězd (to by muselo při rozpadu vznikat γ kvantum). Doporučuju nahlédnou do téměř libovolné astronomické knížky nebo encyklopedie zabývající se hvězdami, tam budou jaderné reakce popsány ürčitě přehledněji než by to bylo možné zde na pár řádcích.
(Jan Houštěk)   >>>  

9) Zachování leptonového čísla04. 11. 2003

Dotaz: Slyšel jsem, že při oscilaci neutrin nedochází k zachování leptonového čísla. Co je na tom pravdy? (Pavel)

Odpověď: Nedávné experimenty ukázaly, že se neutrina mezi soubou míchají, to znamená, že se nezachovávají separátně elektronové, mionové a tauonové leptonové číslo. Podobně, jako se mezi sebou "míchají" kvarky, mohly by se v principu míchat mezi sebou i elekton s mionem, ale zatím to nebylo pozorováno. Takže míchání zatím u leptonů předpokládáme jen u neutrin.
Zatím se však podle všeho celkové leptonové číslo zachovává! Problém by mohl nastat, kdyby se pozoroval dvojitý beta rozpad, což by znamenalo to, že neutrino je totožné s antineutrinem. V jádře by se pak mohl rozpadnou neutron na proton+elektron+antineutrino, které by však mohlo být (pouze pokud je totožné s neutrinem!) pohlceno dalším neutronem a celkem by vznikly dva elektrony(!!) a nové jádro, kde by místo dvou neutronů byly dva protony. Narodily by se tak dva leptony bez svých antičástic, což by znamenalo navýšení celkového leptonoveho čísla o dvě!
V nedávné době probíhaly diskuse, zda byl dvojitý beta rozpad vskutku pozorován, ale bude se muset počkat na širší objem dat, zatím o objev nejde.
(Mgr. Jiří Kvita)   >>>  

10) Poměr klidové hmotnosti protonu a elektronu22. 07. 2003

Dotaz: Poměr klidové hmotnosti protonu a elektronu je 1836. Je toto číslo konstantou? Jak by vypadal svět, pokud by byl tento poměr jiný? (Roman Štec)

Odpověď: Toto číslo je konstantou asi ve stejném smyslu, jako je konstantou hmotnost protonu či neutronu. Je mi těžko říci, jak by se změnil svět, kdyby tento poměr byl jiný, ale např. chemické vlastnosti látek jsou dány právě společným sdílením elektronù mezi molekulami, a v jádrech jejich atomů jsou protony přitahující elektrony. Snad by někdo z kvantových chemiků odhadl, jak by se změnily hodnoty energií a tím i vazební energie.
(J.Obdržálek)   >>>  

11) Interakce18. 06. 2003

Dotaz: V učebnici fyziky pro gymnázia - Fyzika mikrosvěta tvrdí, že všechna silová působení ve vesmíru lze popsat pomocí 4 elementárních interakcí - elektromagnetické, gravitační, silné a slabé. Když postavíme kuličku na stůl, tak aby byla v klidu a potom do ní cvrnkneme, působíme na ní silou. Jak lze tuto sílu popsat pomocí daných 4 interakcí? (Uvedenou situaci beru pouze jako modelový příklad, při popisu mnohých podobných problémů nevidím souvislost mezi výslednou silou a základními silovými interakcemi. (Jirka Hamous)

Odpověď: Slabá a silná interakce se uplatňují rozumně jen v mikrosvětě: schematicky řečeno, drží pohromadě některé "elementární částice", např. neutron. Vedlejším projevem silné interakce (držící pohromadě neutrony a protony) drží pohromadě atomové jádro. S nimi se tedy obvykle přímo nesetkáváme. (Mluvíme raději o obecnější interakci = vzájemném působení, než o silách, protože "síla" už znamená popis vektorovou veličinou, a tím i v rámci klasické teorie.)
S gravitací se známe docela důvěrně, a víme, za co může a za co ne. Vše ostatní (tření, tuhost, pružnost, chemická vazba atd.) padá na vrub elektromagnetické interakci - té, která drží pohromadě atomy (z jádra a elektronů), molekuly (z atomů) a tělesa (z molekul). Tu je však nutno použít v celkovém rámci nikoli klasické mechaniky, ale kvantové (podle klasické teorie by neexistovaly nabité útvary, stabilně se držící jen svými elektromagnetickými, případně gravitačními silami). Tedy:
Můj prst drží pohromadě (stabilní velikost daná rovnováhou elektromagnetických sil držících pohromadě mou kůži a moje svaly). Cvrnknu-li, měním "chemickou energii" (tj. vnitřní energii danou chemickými vazbami - sdílení elektronů, tedy opět elmag. interakce) v mechanickou (pohyb špičky prstu). Při srážce se kulička prakticky nezdeformuje, ale můj prst ano - stlačí se, poté se ze stlačení "dopruží" do původního tvaru a urychlí tím kuličku. Jak stlačení, tak restituci zajišťují tytéž elmag. síly, které drží pohromadě mé svaly a kůži.
(J.Obdržálek)   >>>