FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 18 dotazů obsahujících »protony«

12) Anihilace29. 05. 2003

Dotaz: Při anihilaci se uvolňuje obrovské množství energie, mě by zajímalo v jaké formě. Je to nějaká forma elektromagetického záření či proud nějakých částic, popřípadě jakých. (Petr Hanuška)

Odpověď: Při anihilaci se uvolňuje energie v podobě různých částic, v nejjednodušším případě například dva fotony (tedy kvanta elektromagnetického záření), mohou se narodit ale i spousty dalších částic (záleží především na energii, která je k dispozici). Například v americké laboratoři FNAL se srážejí protony s antiprotony při energiích 1+1 TeV a narodí se dost nových částic, viz.: http://www.fnal.gov/pub/now/live_events/index.html .
(J.Dolejší)   >>>  

13) Stabilita jader23. 01. 2003

Dotaz: Měl bych dotaz ohledně stability jader a jejich přeměny. Mě by velice zajimalo, jaký je vlastně pravý důvod toho, že atomová jádra, která se nacházejí dále od křivky stability (tedy mají o něco více nebo méně neutronů) jsou nestabilní. A proč jsou nestabilní, když za soudržnost jader může silná interakce, která je silovými účinky mezi protonem a neutronem téměř stejná. Proč tedy neexistuje např. vodík s 12 nukleony, když může existovat uhlík s 12 nukleony? (Kolar Pavel)

Odpověď: Milý pane, takové jednoduché vysvětlení by mohlo být třeba v tom, že jádra vzdálená od linie stability mají větší energii než ta bližší, a že navíc existuje jednoduchá možnost, jak se stát jádrem stabilnějším - přeměnit buď neutrony na protony nebo naopak tak, aby výsledné jádro mělo energii nižší. Takže kdybyste nějak donutil být 1 proton a 12 neutronů pohromadě, hbitě by se přebytečné neutrony rozpadly na protony a elektrony, elektrony by vylétly a vám by zbyl C13. PROČ mají jádra daleko od linie stability větší energii se dá vysvětlit výpočtem, ve kterém uvažujete vázaný systém příslušného počtu nukleonů a do kterého vsadíte potenciály silné interakce (které jsou velmi netriviální).
(J.Dolejší)   >>>  

14) Kvadrupólový moment20. 11. 2002

Dotaz: Chcel by som sa spytat na nieco o kvadrupolovom spektre. Ked je dane jadro v základnom stave má nejake kvadrupolové spektrum. Teraz sa chcem spytat na to, či sa to spektrum pri excitovani jadra meni (nakolko dochadza k zmene spinu jadra) alebo prave naopak, ci je dane spektrum stale rovnake? Mozete mi povedat aj nejake zdroje informacii, ci uz literaturu alebo web, odkial ste dane informacie ziskali. (Jaroslav Granatier)

Odpověď: Pravděpodobně nemáte na mysli kvadrupólové spektrum, ale kvadrupólový moment. To je veličina, která vyjadřuje míru geometrické deformace daného kvantového stavu atomového jádra, např. - jak uvádíte - stavu základního. Kvadrupólový moment se hodí k měření tvarů, které vypadají jako protáhlý nebo zploštělý elipsoid, tj. jako doutník nebo disk. O dalších "vyšších" typech deformací jader se občas také spekuluje (např. oktupólová deformace vede ke tvarům podobným hrušce), ale s jistotou prokázány zatím nebyly.
Je-li základní stav jádra deformovaný (tj., má-li nenulový kvadupólový moment), vznikají bezprostředně nad ním specifické rotační a vibrační vzbuzené stavy, které si můžeme představit - jak už názvy napovídají - jako rotace či speciální vibrace deformované "jaderné kapky". V případě kulatého jádra (nulový kvadrupólový moment) nevznikají rotační stavy (v důsledku kvantové nerozlišitelnosti částic neváže rotace symetrického objektu v kvantové teorii energii), ale spektrum nad základním stavem má charakter spektra kvantového oscilátoru. Dnes víme docela dobře, která jádra jsou ve svém základním stavu deformovaná a která naopak sférická. Máme dokonce i jakousi představu o tom, co na mikroskopické úrovni (tj.,na urovni elementarních interakcí mezi protony a neutrony, z nichž se jádra skládají) ke vzniku deformace vede.
Zajímavé je, že deformace se může se vzrůstající energií (teplotou) a momentem hybnosti (spinem) jádra výrazně měnit. Jsou např. známy případy tzv. superdeformovaných excitovaných stavů, kdy poměr délek poloos přislušného elipsoidu je cca 1:2. Zdá se, že k přechodům mezi sférickými a deformovanými tvary (nebo mezi protáhlými a zploštělými deformovanými tvary) dochází formou jakýchsi kvantových fázových přechodů, které trochu připomínají fázové přechody mezi různými symetriemi krystalu.
Relevantní literaturou k tomuto tématu jsou asi jen vesměs anglicky psané učebnice univerzitních kursů jaderné fyziky. V poslední době jsem viděl upoutávky na český překlad jakési popularizační knihy o jádrech, ale ještě jsem ji bohužel sám neviděl.... O jaderné fyzice, i když z trochu jiného hlediska, se populárně psalo např. v červencovém čísle časopisu Scientific American (článek Jana Jolieho). Doporučuji.
(RNDr. Pavel Cejnar, Dr.)   >>>  

15) Proton10. 10. 2002

Dotaz: Při obědě u nás vypukl spor o protony. Je vodíkové jádro to samé jako proton? Ve škole nás učili, že kyselina odštěpuje vodíkový proton H+, otec tvrdí, že to je proton jako proton, tedy každý volný proton je zároveň vodíkové jádro.Já tvrdím, že to je rozdíl. (Šárka Nováková)

Odpověď: Proton je jako proton a jako vodíkové jádro, navíc jsou všechny stejné a dva vedle sebe se od sebe nepoznaj.
(J.Dolejší)   >>>  

16) Studená fúze09. 07. 2002

Dotaz: Včera byl na kanálu Spectrum odvysílán dokument o tzv. Studené fúzi. Pojednával o pokusu fyziků Pondse a Fleischmanna (snad jsem pochytil ta jména O.K.) z roku 1989, kdy se při reakci uvolnilo zajímavé množství "zbytkového" tepla. Při ověřování však nebylo dosaženo pokaždé stejného výsledku a na popud prezidenta Busche (staršího) byla ustavena vyšetřovací komise, která pokus vyvrátila. V průběhu 90. Let pak docházelo ke střetnutí mezi přívrženci a odpůrci této metody, přičemž vždy měli navrch odpůrci. Dokument však naznačuje, že odpůrci nikdy nejednali zcela nezaujatě. Můžete to prosím nějak nezávisle komentovat? (Jan Rechnovský)

Odpověď: Nevylučuji v principu, že by šla najít nějaká ta "studená fúze", tj. že by šlo nějakým trikem nechat k sobě přiblížit např. dvě jádra vodíku, tedy protony, aby z nich vzniklo jádro deuteria (p+n+e+neutrino). Toto splynutí se nazývá fúze. Je ale nutno dodat oběma jádrům velikou energii (420 keV, tedy urychlit je napětím 420 000 V a strefit se čelně), protože se na dálku odpuzují (tak, jak bychom taky čekali od elektricky stejně nabitých částic). Pravda je, že po překonání této energiové bariéry se nám všechna dodaná práce nejenom vrátí, ale ještě kus přibyde - ale kde si půjčit na ten začátek?
Klasická "horká fúze" spočívá prostě v tom, že vodík dostatečně zahřejeme. Spočítáte-li si ale teplotu, která odpovídá oné energiové bariéře, dostanete nesmírně vysokou teplotu, překračující podstatně teplotu ve Slunci (asi 15 milionů stupňů, což je jen 1,3 keV). Jeden trik je ale v tom, že má-li látka nějakou teplotu, pak odpovídající střední kinetická energie je opravdu jen STŘEDNÍ, tedy některé částečky (molekuly, atomy, ionty, podle toho, o co jde) budou v daném okamžiku mít energii menší, jiné větší. Nepatrná část může mít i energii podstatně větší, takže jí to stačí na fúzi - a to je případ Slunce, které taky spíše "doutná" než "hoří".
Další trik je v tom, najít nějaký šikovný mezistupeň, přes který by se dala bariéra přelézt třeba tím, že by se menší dávky energie složily dohromady - asi jako přelezete zeď, bude-li u ní žebřík. Nalezení takového žebříku by bylo právě onou studenou fúzí. Objektivně vzato se to zatím nepodařilo, i když takový jev není vyloučen. (Není také tak docela snadné poznat, zda na pár atomech k tomu došlo a zda by to v takovém případě mělo vůbec význam.) Ovšem to, že někdo bude zarputile hájit tézi, které věří, i když nebyla pokusem ověřena - to už je otázka spíše psychologická, ne-li psychiatrická.
(J.Obdržálek)   >>>