FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

65) Má gravitační čočka chromatickou vadu?26. 01. 2010

Dotaz: Chtel bych se zeptat, zda-li ma gravitacni cocka barevnou vadu? Jde mi o tento pripad. Mam nejake hmotne teleso a kolem neho je prirozene zakriveny prostorocas. Soucasne se kolem telesa pohybuji dva fotony o ruzne frekvenci (napr. cerveny a modry), o stejne rychlosti, pozici a smeru letu. Diky odlisne frekvenci maji ale jinou energii a tim i hmotnost a meli by se pohybovat ve stejnem gravitacnim poli rozdilne (modry by mel byt vice odchylovan). Na druhou stranu je gravitacni pole nehomogeni a cas bezi v silnejsim poli (blize telesu) pomaleji, coz se projevi snizenim frekvence. (Filip Kinovic)

Odpověď: Gravitační čočka by chromatickou vadu vykazovat neměla. Z dotazu mám pocit, že se domníváte, že těžší předměty padají (resp. jsou odchylovány) v gravitačním poli rychleji - tak tomu ale není. Klasicky to lze pojmout tak, že na těžší předmět působí sice větší síla, ale větší jsou také setrvačné síly bránící změně jeho pohybu/stavu. Relativistický pohled je trochu jiný: těleso se pohybuje po nejrovnější možné trase (tzv. geodetice) v zakřiveném časoprostoru. A to platí i pro světlo. Je přitom úplně jedno, o jaké jde těleso. V obou přístupech je důležité, že se bavíme o tělese zanedbatelné hmotnosti (vzhledem k okolí - a to u fotonu při porovnání s hmotností galaxie tvořící gravitační čočku platí zcela bezpečně).

(Jakub Jermář)   >>>  

66) Objem zkapalněného vzduchu26. 01. 2010

Dotaz: Kolik litrů vzduchu vznikne při běžném atmosférickém tlaku odpařením litru vzduchu zkapalněného? (Přemysl Hnilička)

Odpověď: 1 litr kapalného vzduchu odpovídá přibližně 800 litrům plynného vzduchu. Berte tato čísla ale dost s rezervou, jsou pouze orientační.

(Jakub Jermář)   >>>  

67) Lecherovo vedení25. 01. 2010

Dotaz: Dobrý den, v literatuře jsem našel zmínku o "Lecherově vedení", mohli byste mi, prosím, říci k čemu slouží a jaké je jeho využití? (Karel Krotnik)

Odpověď: Lecherovo vedení se ve školství využívá k demonstraci elektromagnetického vlnění ve vodiči a v okolním prostoru. konkrétnější představu si lze udětal z těchto stránek:
(Jakub Jermář)   >>>  

68) Kosmonaut, astronaut, tchajkonaut25. 01. 2010

Dotaz: Je nějaký rozdíl mezi astronautem a kosmonautem? (Yousef Yaghmour)

Odpověď: Termín kosmonaut se začal používat v Sovětském svazu (rusky космонавт), jako složení řeckých slov κοσμος (kosmos, vesmír) a ναύτης (nautes, námořník), ve stejném významu začali současně ve Spojených státech amerických používat slovo astronaut z řeckého άστρον (astron, hvězda) a ναύτης (nautes, námořník). Někteří autoři slovo kosmonaut používají pouze pro lidi, kteří letěli sovětskými či ruskými kosmickými loděmi, kdežto osoby využívající amerických kosmických prostředků označují slovem astronaut. Když vypustila prvního člověka do kosmu Čína, začalo se v západních médiích objevovat i slovo tchajkonaut, které se však v Číně samotné nepoužívá; Číňané používají výrazu jü-chang-jüan ((宇航员, přepis pinyin yuhangyuan, doslova „účastník kosmického letu“) nebo chang-tchien-jüan (航天员, pinyin hangtianyuan, doslova „člověk, plující nebem“).

Převzato z http://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmonaut

(Jakub Jermář)   >>>  

69) Hmotnost vzduchu25. 01. 2010

Dotaz: Kolik váží 1 m3 vzduchu za normálních podmínek? (Pavla)

Odpověď: Za normálních podmínek váží 1 m3 zhruba 1 kg (přesněji spíše 1,2 kg, záleží ale na dalších parametrech, jako je třeba vlhkost vzduchu).

(Jakub Jermář)   >>>