FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

668) Skládání světelných rychlostí20. 02. 2006

Dotaz: Dobrý den,
  1. roztočím kruh(teoreticky)na takovou rychlost, kdy body nejblíže středu budou mít obvodovou rychlost rovnu rychlosti světla. Jakou tedy budou mít potom obvodovou rychlost body nejdále od středu kruhu a proč?
  2. Raketa se pohybuje od Země rychlostí světla. Vystřelíme-li z rakety střelu, která se bude vůči raketě pohybovat rovněž rychlostí světla (také směrem od Země), jaká bude tedy rychlost střely vůči Zemi a proč?
Děkuji za odpovědi (Roman)

Odpověď: Teorie relativity vylučuje možnost, aby hmotné těleso získalo světelnou rychlost či dokonce rychlost nadsvětelnou. Bude-li tedy onen kruh tvořen nějakou hmotou, nepodaří se vám jej roztočit ani tak, aby jeho okraj (nejrychleji se pohybující body) získaly rychlost světla. Těleso bude vůči urychlování klást čím dál větší odpor, takže na další urychlování časem přestanete mít dost sil (nebo spíše energie), případně se těleso vlivem obrovských na něj působících sil rozpadne.

Ani raketa se nemůže pohybovat rychlostí světla - předpokládejme tedy, že se pohybuje téměř rychlostí světla a svítí si dopředu. Přístroje v raketě by tedy naměřily, že fotony se od rakety vzdalují rychlostí světla. Tutéž rychlost by pak naměřily i přístroje na Zemi. Ač to může vypadat podivně, přičtete-li k rychlosti světla jakoukoli podsvětelnou či světelnou rychlost, výsledkem bude opět jen a pouze rychlost světla. Tak praví teorie a (a to je ještě důležitější) vycházejí tak i v podstatě všechna fyzikální měření.

(Jakub Jermář)   >>>  

669) Skelný přechod13. 02. 2006

Dotaz: Vážení přátelé, prosím o zodpovězení dotazu co je to SKELNÝ PŘECHOD eventuelně teplota skelného přechodu (např. u laktózy )a čím je možné tuto veličinu charakterizovat. Děkuji. (Markéta Stoklasová)

Odpověď: Při nízkých teplotách vibrují v polymerní látce pouze atomy kolem rovnovážných poloh a polymer je díky tomu tvrdý a křehký - mluvíme o skelném stavu. Při dostatečném zvýšení teploty se rozkmitají celé amorfní segmenty makromolekul a následně se různě přemisťují - nyní hovoříme o kaučukovitém stavu. Při mechanickém namáhání v kaučukovitém stavu dochází jak k elastickým, tak i plastickým deformacím. Mezi skelným a kaučukovitým stavem se nachází přechodová oblast - tzv. skelný přechod, v níž nastává prudká změna některých vlastností (pevnost, optické vlastnosti, ...).

(Jakub Jermář)   >>>  

670) Diluent13. 02. 2006

Dotaz: Vážení přátelé, prosím o odpověď co je to DILUENT, v oblasti farmaceutické technologie. Děkuji. (Markéta Stoklasová)

Odpověď: Diluent je anglický termín pro rozpoštědlo či prostředek sloužící k naředění něčeho jiného.

(Jakub Jermář)   >>>  

671) Proč voda nehoří?11. 02. 2006

Dotaz: Zajímalo by mě vysvětlení toho: Proč voda nehoří? (honza)

Odpověď: Hoření je fyzikálně-chemická reakce, při které se látka (zahřátá na svoji zápalnou teplotu) slučuje s kyslíkem (oxiduje se) za silného vývoje tepla a světla. Při oxidaci vody k produkci tepla nedochází, naopak je energii třeba dodávat - proces proto nebude samovolně probíhat.

(Jakub Jermář)   >>>  

672) Násypný úhel sněhu11. 02. 2006

Dotaz: Při úklidu sněhu jsem upozornil, že sníh je ukládán do prostoru nástupních ploch pro HZS. Při určování jiného místa pro ukládání sněhu na mne požadují i určení násypného úhlu. Platí násypný úhel i pro sníh ? Ještě jsem se s tím nesetkal. (Jaroslav Kratochvíl)

Odpověď: Vzhledem k tomu, že vlastnosti sněhu nezanedbatelně závisí na jeho typu (prašan, firn, ...) a mnoha dalších okolnostech (třeba teplotě, stlačení), domnívám se, že definovat násypný úhel pro sníh obecně nemá smysl.

Pro ilustraci uveďme, že laviny mohou padat již na svazích se sklonem 15°, nejčastěji pak padají na svazích se sklonem 30-60°. Ještě lépe celou problematiku demonstruje takový sněhulák. Když uplácám z vhodného sněhu sněhuláka, naměřím na něm prakticky libovolný úhel a přesto se sněhulák nerozsype.

(Jakub Jermář)   >>>