FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

674) Kontrakce délek11. 02. 2006

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jestli kontrakce délky probíhá jen v jedné prostorové ose např. X nebo ve všech třech, neboli laicky jestli se předmět letící vysokou rychlostí zkratí, zúží i zeštíhlí. (Martin Taichl)

Odpověď: Ve většině literatury se volí jako směr pohybu práve směr osy x z čistě praktických důvodů - lépe se nám pak počítá. Bez ohledu na zvolenou soustavu souřadnic však platí, že kontrakce délky pohybujícího se tělesa nastává pouze ve směru pohybu tělesa a příčné rozměry (rozměry kolmé na směr pohybu) zůstávají zachovány.

(Jakub Jermář)   >>>  

675) Rychlost světla a tok času10. 02. 2006

Dotaz: Mám takový dotaz. Když se těleso pohybuje pomalu nebo je v klidu, čas pro něj plyne obyčejnou rychlostí. Když se ale těloso blíží rychlosti světla tak se čas rapidně spomaluje (samozdřejmě vůči okolí). Není tedy pravda, že kdyby se to těleso, čistě teoreticky dostalo, na rychlost světla, že by se čas úplně zastavil. A kdyby cestovalo ještě větší rychlostí než C neměl by čas jít pospátku a tak by se to těleso dostalo do minulosti. Vím, že níc nemůže cestovat rychlostí světla natož rychleji (snad kromě tachyonů) ale jen mě to tak napadlo, tak sem zvědav jestli mám pravdu. (Martin Taichl)

Odpověď: Dosahuje-li nějaké těleso (například hodiny) vůči nám rychlosti blízké rychlosti světla, budeme pozorovat, že jeho čas plyne pomaleji (hodiny se zpožďují). Z matematických vztahů popisujících teorii relativity skutečně vyplývá, že hodiny letící rychlostí světla by se měly zastavit (přesněji my budeme pozorovat, že stojí). Uvedomme si ale, že jde pouze o matematickou interpretaci vzorců v oblasti, kde již nemají žádný reálný fyzikální smysl. Hodiny se nám nikdy nepodaří takto urychlit (například proto, že bychom k tomu potřebovali nekonečně mnoho energie). Jde tedy o pouhé hraní si se vzorci. Ještě zjevnější to pak bude, když se do těchto vzorců pokusíme dosadit rychlost větší, než je rychlost světla - začnou totiž vycházet komplexní (ryze imaginární) hodnoty některých veličin. Včetně času. Matematicky není žádný problém zapsat např. 3i sekund nebo 5i metrů, ale fyzikálně takové hodnoty neumíme interpretovat - nemají žádný rozumný význam v reálném světě.

(Jakub Jermář)   >>>  

676) Hustota sněhu10. 02. 2006

Dotaz: Pri poslednich snehovych prehankach (Jizeske hory) doslo u nas ke sporu (z meho pohledu zcela zbytecnemu), zda muze byt snih tezsi nez voda (mysleno pri stejnem objemu). Opravte mne, jestli se pletu, ale pouzivana prumerna merna hustota snehu je 200kg/m3 (s vodnatosti snehu stoupa). Maximalni merna hustota sladke vody pri 4°C je cca 1000kg/m3. Dekuji za odpoved a jsem s pozdravem. Petr (Petr Štěrba)

Odpověď: Hustota sněhu značně závisí na jeho stlačení a upěchování. Uvádí se, že načechraný prašan může mít hustotu již od 30 kg·m-3, upěchovaný sníh vespod laviny pak až třeba 600 kg·m-3. Při dostatečném stlačování sněhu se nám též může podařit vyrobit led s hustotou přes 900 kg·m-3. Vždy to však (za podmínek rozumně dosažitelných na zemském povrchu) bude méně než hustota vody (okolo 1000 kg·m-3 v závislosti na teplotě).

(Jakub Jermář)   >>>  

677) Expozimetr10. 02. 2006

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, na jakém principu funguje expozimetr, jaký jsem dříve používala při focení, na krabičku dopadne světlo a ručička ukazuje expozici. Děkuji (krontik)

Odpověď: Pravděpodobně se jednalo o expozimetr se selenovým článkem. Na selenovém článku se po dopadu světla vytváří elektrické napětí úměrné intenzitě dopadajícího světla. Proud vyvolaný tímto napětím pak měříme galvanometrem - a právě jeho ručička nám na stupnici ukazuje doporučenou dobu expozice. Existují samozřejmě i další druhy expozimetrů, některé například využívají vlastností fotoodporu CdS. Fotoodpor sám však nevytváří žádné napětí, takže pro fungování expozimetru je nezbytný zdroj - obvykle elektrický monočlánek či baterie. Většina modernějších expozimetrů je pak postavena na bázi křemíkových fotodiod.

Více se o expozimetrech dozvíte na http://www.fotoaparat.cz/article/2309/print

(Jakub Jermář)   >>>  

678) Podchlazená kapalina10. 02. 2006

Dotaz: Opakovaně se mi stalo následující. Na kuchyňské lince nevytápěné chaty v zimě stála láhev s vodou v PET láhvi. Na pohled byla voda v láhvi jednoznačně v kapalném skupenství. Při sebemenším pohybu láhve došlo prudce ke změně skupenství a voda v láhvi se přeměnila na led během zlomku sekundy. Připomíná mi to jev "utajený var". Existuje něco podobného jako "utajené zmrznutí"? (Ing. Petr Heimerle)

Odpověď: Ano. Voda skutečně nemusí zmrznout hned při dosažení teploty tání/mrznutí - tedy při 0°C. Často se nám ji podaří podchladit o několik stupňu, čistou destilovanou vodu se občas podaří podchladit třeba i na -20°C. Má-li kapalina teplotu nižší, než jaká odpovídá teplotě tání/mrznutí, mluvíme o tzv. podchlazené kapalině. Podchlazená kapalina je velice citlivá na přítomnost jakýchkoli příměsí i na mechanické vzruchy. Skutečně pak stačí třeba i malé drknutí do stolu a kapalina velmi rychle zamrzne.

(Jakub Jermář)   >>>