FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

701) Světelné meče ve Star Wars10. 01. 2006

Dotaz: Dobrý den, před nedávnem mě velmi zaujaly nově natočené Star Wars, kde hlavní hrdinové bojují pomocí světelných mečů. Bylo by vůbec možné za pomocí stavajících technologií takový světelný meč postavit?,nebo je to jen pouhá fantazie tvůrce? S pozdravem Mojmír Zich (Mojmír Zich)

Odpověď: Světelné meče ve Star Wars jsou pouze pěknou fikcí. Vezměte si 2 laserová ukazovátka a zkuste si s nimi zašermovat. Nepůjde to - dva světelné paprsky totiž mohou skrze sebe bez problémů procházet. Dále si všimněte napřiklad toho, že každý reálný světelný paprsek se bude ve volném prostoru šířit do nekonečna, zatímco filmové světelné meče mají konečnou délku.
(Jakub Jermář)   >>>  

702) Podlahové topení04. 01. 2006

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu. Chceme mít doma podlahové topení a to ohřívá prostor sáláním. Chtěl bych se zeptat zda na sálání má vliv barva dlažby popř. jaká by byla nejvhodnější. Možná se ptám na nesmysl a je to jen můj pocit, ale připadá mi, že ohřátá hladká bílá dlaždice sálá méně nez drsná hnědá. Přitom teplota povrchu dlažby nepřekračuje 30 stupňů Celsia, teplota topných kabelů v betonu pod dlažbou je samozřejmě vyšší ale předpokládám, že to co z podlahy sálá je povrch tedy dlažba. Děkuji za Vaši radu. Diviš (František Diviš)

Odpověď: Váš dojem je správný - bílá hladká dlaždice bude velice pravděpodobně sálat méně, než dlaždice hnědá či ještě lépe černá. Souvisí to s tzv. emisivitou, která se vyskytuje jako parametr ve Stefanově-Boltzmanově zákoně. Tmavá tělesa obecně mívají emisivitu vyšší než tělesa světlá, hladká (či lesklá) vyšší než tělesa s matným povrchem.

Nutno však ještě podotknout, že pro vyhřívání místnosti má kromě sálání také nezanedbatelný význam ohřev vzduchu při kontaktu s dlaždicemi.
(Jakub Jermář)   >>>  

703) Sčítání rychlostí světla03. 01. 2006

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych vědět, jakou rychlostí se od sebe vzdaluje světlo, myslím tím po přímce od středu na každou stranu. Srovnal bych to např. když hodíme do vody kámen, tak rychlost šíření vln od středu na každou stranu je X a rychlost vdalování vlny od sebe je 2X. Děkuji (Jiří)

Odpověď: Světlo se i od sebe navzájem vzdaluje rychlostí světla, tedy 299 792 458 m·s-1. Ačkloli je to na první pohled nesmyslné, věřte, že to smysl dává, a navíc je to zcela v souladu s teoriemi a rovnicemi, které se již mnohokrát osvědčily v reálném životě a díky nimž funguje vetšina modernější techniky okolo nás - můžeme je tedy považovat za správné a prověřené.

A ještě drobná poznámka: ony ani ty vlny na vodě se od sebe navzájem nebudou šířit rychlostí 2X, ale o něco málo menší. Naší smůlou je, že rozdíl 2X od správné hodnoty je tak malý, že jsme si zvykli sčítat rychlosti takto jednoduše, takže nám pak správný způsob počítání s velkými rychlostmi přijde velice neintuitivní až domněle nesmyslný.
(Jakub Jermář)   >>>  

704) Plazmové televizní obrazovky03. 01. 2006

Dotaz: Zajímalo by mne, na jakém principu funguje plazmová obrazovka televizoru. (Miroslav Kadlec)

Odpověď: Plazmové panely jsou založeny z miniaturních barevných fleorescenčních reflektorů (luminoferů), které vytvářejí samotný obraz. Každý obrazový bod (pixel) je tvořen trojicí luminoferů – červeným, zeleným a modrým. Celý plazmový panel je vyroben ze dvou skleněných desek, mezi kterými jsou umístěny miniaturní skleněné buňky. Do nich byla během výrobního procesu vstříknuta a zapečetěna směs vzácných plynů neonu a xenonu. Pokud pustíte do luminoferu elektrický proud, vytvoří se z plynu plazma, která luminofer rozzáří.

Trochu více se o fungování plazmových obrazovek dočtete na stránce serveru Technet:
http://technet.idnes.cz/hw_monitory.asp?r=hw_monitory&c=A040805_5265870_hardware
(Jakub Jermář)   >>>  

705) Plachetnice s ventilátorem03. 01. 2006

Dotaz: Zajímalo by mě, zda se bude pohybovat plachetnice za bazvětří, když na záď umístíme velký ventilátor, který bude foukat do plachty. (Petr)

Odpověď: Pokud by se vám podařilo "pochytat všechen vítr" z ventilátoru do plachy, nebude to mít na pohyb plachetnice prakticky zádný vliv, neboť zatímco se listy vrtule ventilátoru opírají o vzduch na jednu stranu (a tlaci tak loď dozadu), takto vytvořený vítr bude tlačit na plachtu na stranu opačnou (v našem případě dopředu) a to v podstatě stejnou silou (zanedbáme-li ruzné stráty). Rozumné by tedy bylo svinout nebo úplně odstranit plachtu a nasměrovat ventilátor tak, aby foukal směrem za loď - listy ventilátoru teď budou tlačit vzduch dozadu a (dle zákonu akce a reakce) vzduch tedy bude tlačit listy ventilátoru a potažmo i celou loď kupředu. Na tomto pricipu je založen například pohon vznášedel.
(Jakub Jermář)   >>>