FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

87) Jak se určuje poločas rozpadu?08. 09. 2009

Dotaz: Jak se určí poločas rozpadu u radionuklidu? Např 4,5 miliard let? "...to přeci nemohl nikdo změřit..." (Enygma)

Odpověď: Nejprve připomeňme, že radioaktivní rozpad lze popsat exponenciálním vztahem, který popisuje, jak klesá počet jader daného typu s časem:

N(t) = N(0)e(-t/τ),

kde τ je tzv. doba života (též "rozpadová konstanta") a odpovídá času, po kterém poklesne počet nerozpadlých jader na číslo 1/e = 0,3679

Pro člověka je často srozumitelnější tzv. poločas rozpadu, tj. doba, po které klesne počet původních radioaktivních jader na polovinu:

1/2 = e(T / τ)

odkud poločas rozpadu T = τ ln2 = 0,693 τ a tedy lze psát
N(t) = N(0) e(-ln2 t / T),

Jak lze tedy poločas rozpadu měřit?
Máme-li ve vzorku libovolné hmotnosti pouze jeden radioaktivní izotop, lze pomoci nějakého zařízení, které je schopno registrovat ionizující záření, počítat, kolik rozpadů je registrováno v průběhu pozorování. Výsledkem vynesení této závislosti jako funkce času jsou body blízko exponenciální křivky, viz např. http://ie.lbl.gov/radioactivedecay/Image25.jpg (podle http://ie.lbl.gov/radioactivedecay/, bohužel anglicky, ale obrázek postačí) kterými můžeme proložit teoretickou křivku a najít, pro kterou hodnotu T získáme nejlepší souhlas s daty.

Trik je v tom, že nesledujeme několik jader, ale obrovské množství, a můžeme tak i v časech srovnatelných s lidským životem (a ne v rámci tisíců let) pozorovat reálný a signifikantní pokles aktivity (počet rozpadů za sekundu). Metoda však zřejmě dobře funguje jen pro nedlouho žijící izotopy (řekněme do řádu let).

Nyní k uranu: molární hmotnost uranu je přibližně 238, což znamená, že 238 g Uranu (krychlicka o hrane 2,3 cm, při hustotě 19,1 g/cm^3) obsahuje 1 mol jader, tj. 6,022 x 1023.

Nyní, poločas rozpadu U(238) je, jak uvádíte, 4,47 miliard let, tj. asi 1,4 x 1017 sekund, a doba života je asi 2 x 1017 sekund.

Změma počtu jader (která je záporná, neboť jde o úbytek jader) za krátkou jednotku času, je dN(t) = -N(0)/τ Budeme-li sledovat jeden mol uranu, rozpadne se nám za hodinu (což je krátká doba vzhledem k τ:) Nh = 60 x 60 x 6 x 1023 / τ = 1,07 x 1010 jader! To je dost velké číslo, aby šlo v laboratoři zaznamenat (je dáno obrovskou hodnotou Avogadrovy konstanty NA = 6,022 x 1023), a s pomocí tohoto vztahu můžeme vyjádřit, určit a zmeřit τ z měření počtu rozpadů za hodinu.
Záleží to samozřejmě na tom, jak přesně jsme schopni připravit vzorek 1 molu uranu a v jakém množství můžeme sledovat rozpady (uran je kov, a vysoce pohlcuje ionizující záření, takže vzorek by měl bůt buť tenký plíšek nebo třeba nějaká plynná/kapalná forma nějaké sloučeniny uranu).

Měření počtu rozpadů za hodinu a výpočet doby života je samozřejmě zatížen chybou, kromě systematické (detektor, čistota vzorku) také statistickou, pramenící z náhodnosti rozpadů. Na problém lze aplikovat Poissonovskou statistiku, která tvrdí, že při naměření hodnoty N je chyba rovna odmocnině, tj. v našem případě chyba měření počtu rozpadů za hodinu = priblizne 105, tj. mnohem menší než Nh. Problém je, že počet radioaktivních jader klesá pomalu (řádově jich je 1023 a ubývá jich v porovnání jen 1010 za hodinu, tj rozdíl 13 řádů!).

Zkusme si ještě zjistit, zda by šlo určit rozpadovou konstantu uranu ze sledování křivky počtu rozpadů za čas, tj. podobně jako v příkladu z prvního odkazu.

Otázka zní, jak dlouho čekat, aby chyba měření počtu rozpadů za 1h byla menší než rozdíl naměřených rozpadů za hodinu na začátku a za několik let (či "jak dlouho čekat"). Zadefinujeme-li, že chceme, ať je rozdíl počtu rozpadů za hodnu srovnatelný se statistickou chybou, můžeme úlohu analyticky vyřešit. Trochu jsem si započítal, a musel jsem vzít 106 molů uranu (to už je pořádná krychle o hraně 2,3 m, těžká 238 tun:) a vyšlo mi t = 62 let, dle t = -τ ln [1-(τ/(hodina x N))(1/2)] kde jsem vzal N = 106 NA.

Což sice není týden, ale zhruba ukazuje na možnost překlenutí problému měření doby života uranu v řádu miliard let na o 7 řádů menší dobu při použití velkého počtu jader. Neřešil jsem technické detaily, jak detekovat rozpady z tak obrovského mnořství uranu. Nicméně by šlo o velmi nepraktický a nákladný experiment, zřejmě jen těžko realizovatelný.

Následující odkaz (o jehož věrohodnosti nic nevím, leč autor se obecně snaží vyvracet mýty kreacionistů:) nicméně tvrdí, že se doby života vskutku měří jednoduchým počítáním rozpadů u vzorku známé hmotnosti v laboratoři, a že dobu života U238 známe s přesností asi 1%: http://members.cox.net/ardipithecus/evol/lies/lie022.html

Ještě mne napadla další možnost, kterou je např. stanovení koncentrace rozpadových produktů uranu (za předpokladu, že v geologickém ložisku byl na začátku přítomen pouze uran), která závisí na rozpadových konstantách jednotlivých izotopů, ale ze znalosti koncentrace a dob života se naopak horniny spíše datují.

Příp. lze v principu měřit, jak se kus uranu zahrívá v důsledku probíhajících radioaktivních rozpadů, ale to už je asi příliš bláznivé:)

Závěrem připomeňme, že rozpadový proces je náhodný a všechny úvahy fungují na souborech jader s velkou statistikou; náhodnost pramení z kvantové mechaniky, která říká, že lze vždy jen předpovědět pravděpodobnost toho, že se jádro za určitý čas rozpadne, ale nikdy nelze říci, které konkrétní jádro se rozpadne (navíc se dostáváme v mikrosvětě do problémů s tzv. nerozlišitelnosti částic: jádro si nemůžeme označit žádnou 'barvičkou' a nemůžeme jej tak sledovat).

Jako shrnutí: jde tedy o to, že doba života je sice řádově 1017 sekund, ale i v realisticky malém vzorku uranu máme jader o 6 a více řádů víc, což vede k pozorovatelným absolutním hodnotám rozpadů za realistickou denní dobu. Z hmotnosti a hustoty vzorku můžeme spočítat celkový počet jader, a dopočítat dobu života jako τ = čas x počet jader ve vzorku / počet naměřených rozpadů za čas. a poločas rozpadu T = ln2τ.

V realitě je to samozřejmě složitější, neboť máme většinou směs izotopů, ale tyto zdroje chyb lze zřejmě rozumně potlačit či opravit.

(Jiří Kvita)   >>>  

88) Spotřeba raketoplánu31. 08. 2009

Dotaz: Kolik paliva spálí raketoplán než dolétné na oběžnou dráhu? (Libor Macháček)

Odpověď: Raketoplán obvykle startuje s 2 přídavnými motory na tuhá paliva - tz. SRB (solid rocket booster), z nich každý spotřebuje přes 500 tun TPH (polybutadienakrylát-hliník-chloristan amonný). Samotný raketoplán zároveň spálí zhruba 700 tun kapalného vodíku a kyslíku. Zjednodušeně lze tedy říct, že spotřeba raketoplánu na jeden start je okolo 1 700 tun paliva. Za tuto cenu lze na oběžnou dráhu raketoplánem dopravit asi 30 tun užitečného nákladu (přístroje, družice, lidé, ...).

  • http://www.vesmir.info/raketoplany/americky-raketoplan-technicky-popis.htm


  • (Jakub Jermář)   >>>  

    89) Výbuch supernovy a konec života?09. 08. 2009

    Dotaz: Astronomové právě zveřejnili zprávu o Betelgeuze, že je takřka před výbuchem jako supernova. Neměla by to být zpráva tisíciletí, to, že život na Zemi zanikne? (janni)

    Odpověď: Přestože je výbuch supernovy doprovázen uvolněním obrovského množství tvrdého záření představujícího nebezpečí pro nám známé formy života, myslím, že v tomto případě není důvod k obavám. Vývoj hvězdy Betelgeuze v poslední době sice naznačuje, že by se tato hvězda mohla teoreticky nacházet ve stádiu krátce před výbuchem jako supernova typu II, ovšem i kdyby k tomu došlo, velmi pravděpodobně by to život na Zemi nezničilo. Důležitá je totiž také vzdálenost, ve které k výbuchu dojde. Udává se, že fatální následky by měl takový výbuch, byl-li by blíže než zhruba 30 světelných let. Betelgeuze je od nás přitom vzdálen okolo 427 světelných let. V současné době je v okruhu méně než 30 světelných let jediný kandidát na supernovu Sírius (ve vzdálenosti 9 světelných let od nás), u kterého zatím nepozorujeme žádné znepokojivé chování.

    (Jakub Jermář)   >>>  

    90) Který kov je nejlepší vodič?08. 08. 2009

    Dotaz: Dobry den, rad bych se zeptal, ktery kov je nejlepsim vodicem elktricke energie (pri bezne, napr. pokojove, teplote). Dekuji zdvorile. JK Nemuzu nikde tabulky (elektricke) vodivosti najit. (Jiri Kraus)

    Odpověď: Pokud je mi známo, tak nejlepším vodičem (ve smyslu: látka s nějvýšší elektrickou vodivostí) je z kovů stříbro (6,3·105 S·cm-1). Je zároveň ze všech kovů také nejlepším tepelným vodičem. Jen o něco hůře je na tom výrazně levnější měď (5,6·105 S·cm-1) - používá se pro rozvod elektřiny v domácnostech. Velmi dobrými vodiči jsou ale i zlato (přes 4·105 S·cm-1) a třeba hliník (3,7·105 S·cm-1).

    (Jakub Jermář)   >>>  

    91) Plave olovo na rtuti?08. 08. 2009

    Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat,zda se kousek železa nebo kousek olova potopí do rtuti?. Děkuji (Nina)

    Odpověď: Odpověď snadno získáme porovnáním hustot těchto materiálů. Hustota železa je zhruba 7 800 kg·m-3, hustota olova okolo 11 300 kg·m-3 a hustota rtuti přes 13 500 kg·m-3. Rtuť je tedy výrazně hustší než železo a o něco hutší než olovo. Oba kovy (železo i olovo) tedy budou plavat u hladiny rtuti, přičemž olověný předmět bude ponořený z větší části než železný.

    (Jakub Jermář)   >>>