FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

91) Plave olovo na rtuti?08. 08. 2009

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat,zda se kousek železa nebo kousek olova potopí do rtuti?. Děkuji (Nina)

Odpověď: Odpověď snadno získáme porovnáním hustot těchto materiálů. Hustota železa je zhruba 7 800 kg·m-3, hustota olova okolo 11 300 kg·m-3 a hustota rtuti přes 13 500 kg·m-3. Rtuť je tedy výrazně hustší než železo a o něco hutší než olovo. Oba kovy (železo i olovo) tedy budou plavat u hladiny rtuti, přičemž olověný předmět bude ponořený z větší části než železný.

(Jakub Jermář)   >>>  

92) Dělostřelecký dílec08. 08. 2009

Dotaz: Dobrý den, na kompasu jsem našel stupnici v dělostřeleckých dílech. 360 st.=6400 dělostřeleckých dílů. Jak je prosím tato jednotka definována? (Martin)

Odpověď: Jednotka je definována právě tak, jak píšete: plný úhel (360°) je rozdělen na 6400 stejných dílků. Jeden dělostřelecký dílec tedy úhel o velikosti 3,375 úhlové minuty (t.j. 0° 3' 22,5").

(Jakub Jermář)   >>>  

93) Teplota tání a zápalná teplota lihu08. 08. 2009

Dotaz: Dobry den. Zajìmalo by me, jaka je teplota tànì a zàpalnà teplota u lihu. Dekuji. (Martin Prokes)

Odpověď: Etanol má teplotu tání -114 °C. Teplota vzplanutí (teplota, při níž lze páry látky zapálit, neznamená to, že musí také vydržet hořet) je 30 °C. Protože etanol je vysoce hořlavá kapalina, jsou tyto údaje uvedeny na každém bezpečnostním listu k výrobkům s vysokým obsahem etanolu, např. k technickému lihu. Bezpečnostní listy lze snadno dohledat i na internetu - výrobci je zveřejňují.

(Hanka Böhmová)   >>>  

94) Co je polárnější? Chlorofyl nebo karotenoidy?08. 08. 2009

Dotaz: prosim prosim, co je polárnější, chlorofyl nebo karotenoidy. Dekuju (maja)

Odpověď: Nelze říci, že by jedna z těchto skupin barviv byla polárnější. Záleží, které karotenoidy vás zajímají. Karoteny, jako jeden druh karotenoidů, jsou zcela nepolární látky, uhlovodíky (např. beta karoten). Xanthofyly, jiný druh karotenoidů, jsou uhlovodíky s OH skupinami, vlastně alkoholy (např. lutein), což velmi zvyšuje jejich polaritu. A tak karoteny jsou méně polární než chlorofyly, xanthofyly jsou polárnější než chlorofyly. Při chromatografii listových barviv se tento rozdíl zřetelně ukazuje - na nejvyšším místě chromatogramu je nepolární žlutý beta karoten, uprostřed zelené chlorofyly a pod nimi žluté deriváty luteinu. Na následující adrese najdete experiment k dělení listových barviv spolu s vysvětlením i obrázkem vzniklého chromatogramu a polohou jednotlivých barviv (experiment č. 11, poslední v dokumentu):
(Hanka Böhmová)   >>>  

95) Var v injekční stříkačce03. 08. 2009

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat, proč jsou při nasávání tekutiny do injekční stříkačky vidět bublinky. Jedná se o var vody při podtlaku? Děkuji za odpověď. (Michal Chalupa)

Odpověď: Teoreticky sice skutečně může jít i o var vody při podtlaku, ovšem je velmi nepravděpodobné, že by se někomu podařilo pouhým, buť rychlým, nasáváním vody do injekční stříkačky dosáhnout patřičného podtlaku. Předpokládám, že pozorovaný jev je spíše překotné uvolňování ve vodě rozpuštěných plýnů (tedy něco potobného, jako když otevřete láhev se sodovkou - otevřením dojde k poklesu tlaku uvnitř láhve a v objemu vody/sodovky dojde k uvolnění bublinek rozpuštěného plynu).

(Jakub Jermář)   >>>