FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

752) Rotace planety Uran04.10.2005

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat, proč planeta Uran rotuje jinak než ostatní planety?

(Filip)

Odpověď:

Osa rotace planety Uran je téměř rovnoběžná s rovinou oběhu okolo Slunce (odchyluje se o 8°) – dalo by se tedy říct, že Uran rotuje "na svém boku". Proč tomu tak je, se s jistotou neví. Pravděpodobně však půjde o následek srážky Uranu s nějakým dalším velkým objektem kdysi v době formování sluneční soustavy.

(Jakub Jermář)   >>>  

753) Rychlost elektrického proudu23.09.2005

Dotaz:

Rád bych se zeptal, jaká je rychlost elektronu (toku elektronů) ve vodiči při průchodu elektrického proudu. Je tato rychlost rovna rychlosti světla a zda je tato rychlost závislá na velikosti el. proudu, resp. el. napěti, nebo je konstantní? Děkuji

(David)

Odpověď:

Elektrony se ve vodiči při pokojové teplotě chaoticky pohybují obrovskými rychlostmi (okolo 106 m·s-1). Tento pohyb je ale zcela chaotický a v celkovém součtu tedy nevytváří žádný výsledný proud. Pokud na vodič přiložíme napětí, začnou se elektrony (aniž by přitom ustaly ve svém chaotickém pohybu) pomaloučku sunout jedním směrem – říkáme, že teče proud. Rychlost tohoto posuvného pohybu (nazýváme ji driftová rychlost) je ale velice malá – asi jen 10-5 m·s-1, tedy o 11 řádů nižší než rychlost chaotického pohybu! Driftová rychlost je do určité míry závislá na velikosti přiloženého napětí.

(Jakub Jermář)   >>>  

754) Kolik měří píď?22.09.2005

Dotaz:

Kolik měří píď?

(Martin Hála)

Odpověď:

Píď je stará česká délková jednotka z doby Přemysla Otakara II. 1 píď = 0,1992 metru (tedy přibližně 20 cm), zdroj: concerter.cz.

(Jakub Jermář)   >>>  

755) Měsíční fáze a zatmění Slunce11.09.2005

Dotaz: Ve které fázi je měsíc, když je zatmění Slunce? (Veronika)

Odpověď: V okamžiku zatmění Slunce se Měsíc nachází na spojnici mezi Sluncem a Zemí. Sluncem ozářená polovina Měsíce je proto odvrácena od Země a jde tedy o nov.
(Jakub Jermář)   >>>  

756) Polární záře11.09.2005

Dotaz: Dobrý den. Potřeboval bych vědět, jestli může být polární záře na Měsíci? Jestli ne, tak proč? Stačí mi to velice krátce. Mockrát děkuji za zodpovězení. Jirka (Jirka)

Odpověď: Polární záře vzniká tak, že částice slunečního větru jsou zachyceny magnetickým polem Země a následně reagují s plyny v atmosféře. Na Měsíci tedy polární záře kvůli absenci atmosféry vzniknout nemůže.
(Jakub Jermář)   >>>