FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

756) Polární záře11. 09. 2005

Dotaz: Dobrý den. Potřeboval bych vědět, jestli může být polární záře na Měsíci? Jestli ne, tak proč? Stačí mi to velice krátce. Mockrát děkuji za zodpovězení. Jirka (Jirka)

Odpověď: Polární záře vzniká tak, že částice slunečního větru jsou zachyceny magnetickým polem Země a následně reagují s plyny v atmosféře. Na Měsíci tedy polární záře kvůli absenci atmosféry vzniknout nemůže.
(Jakub Jermář)   >>>  

757) Energie slapových jevů11. 09. 2005

Dotaz:

Na Měsíc obíhající kolem Země působí pouze gravitační a odstředivé síly. Ale Měsíc svou gravitační silou způsobuje slapové jevy. A přílivové vlny již nějakou využitelnou energii mají. Měsíc tedy žádnou energii navíc nepřijímá, ale pouze ji dodává přílivovým vlnám. Nejedná se tedy o perpetum mobile? Kde je v této úvaze chyba?

(Viktor Křivák)

Odpověď:

Nejedná se o perpetuum mobile, energie slapový jevů jde na úkor rotační energie Země. Rotace Země se tedy v kvůli slapovým jevům nepatrně zpomaluje. Důsledkem zpomalování zemské rotace je pak také zvětšování průměrné vzdálenosti Země-Měsíc (asi o 3,82 cm za rok).

(Jakub Jermář)   >>>  

758) Frekvence světla a index lomu11. 09. 2005

Dotaz: Mění se frekvence světla o určité vlnové délce v závislosti na indexu lomu optického prostředí? (katka)

Odpověď: V různých prostředích se světlo šíří různou rychlostí. Poměr rychlosti ve vakuu ku rychlosti v daném prostředí je bezrozměrné číslo zvané index lomu. Při přechodu světla z jednoho prostředí do druhého se změní vlnová délka světla v závislosti na poměru indexů lomu těchto prostředí, frekvence zůstává stejná.
(Jakub Jermář)   >>>  

759) Tachyony11. 09. 2005

Dotaz: Co jsou tachyony? (Pavel Káňa)

Odpověď: Tachyon (z řeckého tachys = rychlý) je název pro fiktivní částici, která by se pohybovala nadsvětelnou rychlostí. Žádné reálné tachyony nebyly nikdy pozorovány a není ani žádný důvod očekávat, že existují a někdy v budoucnosti pozorovány budou.
(Jakub Jermář)   >>>  

760) Fata morgana10. 09. 2005

Dotaz: Co je vlastně fatamorgána? (markéta)

Odpověď: V původním smyslu je "fata Morgana" staré lidové označení klamných obrazů v ovzduší. Označení pochází z oblasti Messinské nížiny (průliv mezi Itálií a Sicílií). Z pohledu vědy jde o tzv. svrchní a spodní zrcadlení. Zrcadlení na vrstvách atmosféry, tedy vzduchu, je možné díky tomu, že různě teplý a různě hustý vzduch má různý index lomu. Na rozhraních dvou vzduchových vrstev s odlišným indexem lomu pak může docházet k lomu a odrazu světelných paprsků.

Podrobnější vysvětlení jevu lze nalézt na
http://www.pef.zcu.cz/pef/kof/diplomky/diplomka/html/Jevy2.htm
http://www.unmuseum.org/mirage.htm (anglicky)

(Jakub Jermář)   >>>