FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

180) Teplota a životnost baterie29. 03. 2008

Dotaz: Nedávno jsem zaslechl informaci, že v případě vsunutí baterie od PC do mrazničky, se prodlouží její životnost. Chtěl bych se tedy zeptat, zda může mít nízká teplota takovéto účinky. Děkuji. (Richard �rank)

Odpověď: Prakticky každá baterie se postupně pomalu vybíjí, degraduje. Nižší teplota způsobuje i zpomalení chemických dějů v baterii, které vedou k jejímu vybíjení (ať chtěnému či nechtěnému). Odpověď tedy zní: ano, umístění do chladu může prodloužit její životnost v tom smyslu, že ji lze takto déle skladovat nabitou. Na druhou stranu podchlazená baterie nebude (dokud ji zase nezahřejeme) podávat plný výkon. To je dobře vidět například u baterií mobilních telefonů v zimě, kdy i nabitá baterie dodává nižší napětí (resp. méně proudu) a telefon si proto myslí, že je již téměř vybitá. Ještě bych měl upozornit na skutečnost, že na chladných předmětech kondenzuje vodní pára - studenou baterii je proto potřeba ochránit před vlhnutím, které ji rovněž neprospívá.

(Jakub Jermář)   >>>  

181) Siločáry29. 03. 2008

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat kam směřujíy siločáry když jsou oba dva kruhové plíšky nabity kladně a za druhé když oba dva nabity záporně? Dekuji za odpověd. (veronika)

Odpověď: Viz obrázky:

převzato z http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/elektross/el_pole/el_pole.html


Můžete si také pohrát třeba s tímto apletem:
(Jakub Jermář)   >>>  

182) Perioda a svítivost Cefeid29. 03. 2008

Dotaz: Prosím o uvedení vztahu závislosti mezi periodou a střední magnitudou Cefeidy. Děkuji. (Hanka)

Odpověď: Obvykle se uvádí, že
Mv = –1,43 – 2,81 log( P )

kde Mv je absolutní vizualní hvězdná velikost (přesněji její průměr mezi maximem a minimem) a P je perioda měřená ve dnech.

A ještě poznámka pro neznalé: cefeida jsou pravidelně pulzující proměnná hvězda (někdy je vidět jasněji, jindy méně jasně). Perioda pulzů je přitom jednoznačně závislá na zářivém výkonu (resp. absolutní magnitudě). Z délky pulzu tedy umíme spočítat zářivý výkon hvězdy a porovnáním s její pozorovanou intenzitou pak určit její vzdálenost - cefeidy se proto používají k určování vzdálenosti galaxií a kulových hvězdokup. Název "cefeida" byl odvozen od hvězdy Delta Cephei v souhvězdí Cefea.

(Jakub Jermář)   >>>  

183) Hustota a viskozita ropy29. 03. 2008

Dotaz: Můžete mi prosím odpovědět na otázku hustoty? Dle mého názoru je ropa hustší a těžší než voda. Proč potom plave na vodě? Souvisí to s výtlakem? Děkuji za odpověď. (Rostislav Tofel)

Odpověď: Hustota ropy se pohybuje v rozmezí 730 až do 1000 kg/m³ (pro různé druhy ropy), obecně je tedy méně hustá než voda. V běžném jazyce se ale zaměňuje pojem hustota (=hmotnost dělená objemem) a viskozita (vnitřní tření, t.j. jak špatně tekutina teče, jak těžké je jí mechanicky zamíchat). Ropa, podobně jako med, olej, ... má vyšší viskozitu než voda, proto máme tebdence říkat, že "je hustší".

(Jakub Jermář)   >>>  

184) Vnitřní energie a rozměry vesmíru27. 03. 2008

Dotaz: Pokud bych vytvořil 2 "vesmíry", každý s jiným počtem rozměrů, bude záviset jejich "vnitřní" energie (energie existující v těchto vesmírech) na počtu rozměrů ? (Standa)

Odpověď: Na vnitřní energii lze trochu zjednodušeně nahlížet jako na energii neuspořádaného pohybu atomů, molekul či dalších částeček. Tato (v podstatě kinetická) energie je přitom závislá na počtu rozměrů (přesněji na počtu tzv. stupňů volnosti). Čistě hypoteticky tedy jiný počet rozměrů vesmíru povede na jinou hodnotu vnitřní energie, co by to ale v dané situaci s N rozměry konkrétně znamenalo, to si netroufám spekulovat.

(Jakub Jermář)   >>>