FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 51 dotazů obsahujících »kovov«

26) Jak funguje termoska?23. 02. 2004

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, proč vydrží zmrzlina v termosce studená a čaj teplý? (petra)

Odpověď: Termoska je nádoba s dvojitými skleněnými stěnami, mezi kterými je vyčerpán vzduch a stěny jsou zevnitř stříbrně pokoveny. Teplo se tedy přes stěny špatně šíří, tepelnému záření brání kovový povlak, který ho odráží, vedení a proudění je potlačeno tím, že mezi stěnami je skoro vakuum. Teplo z čaje proto nemůže snadno unikat ven do chladnějšího prostředí a obráceně teplo z venku se špatně dostává dovnitř ke studenější zmrzlině.
(M. Rojko)   >>>  

27) Ochrana před dotykem fázového vodiče23. 01. 2004

Dotaz: Není mi zcela jasné, proč se v distribučních trafech (3x400V) uzel vinutí (nulák) musí spojit ze zemí (zakopaná Cu deska). Nebylo by bezpečnější, kdyby zem byla galvanicky oddělena od výstupu trafa? Předešlo by se úrazu proudem dotykem fázového vodiče. Nevím, zda je to z ekonomických důvodů nebo ochrana před bleskem... Nebylo by bezpečnější pro každou domácnost oddělovací trafo, kde by se žádná svorka sekundáru neuzemnila? (Jirka)

Odpověď: S tím „jednopólovým dotykem“ fázového vodiče (označme L1) by to byla pravda pouze do té doby, než by na jiném místě síte došlo (např. v důsledku poruchy) ke spojení některého z ostatních fázových vodičů (L2, L3) resp. středního vodiče (N) se zemí. Pak by se na tomto vodiči (L1) objevilo napětí vůči zemi až 400V resp. 230V. Tato porucha by navíc mohla přežívat při izolovaném uzlu vinutí velmi dlouho, protože nevznikne žádný zkratový proud (neuzavře se obvod), který by přerušil pojistku a tím odpojil vodič s poruchou od zdroje. (Někdy je to však žádoucí - např. v průmyslových sítích (IT), kde je potřeba nepřetržitý chod, i když dojde k poruše izolace na jedné fázi - není to však případ distribučních sítí.)
Spojení uzlu vinutí transformátoru se zemí principielně umožňuje činnost ochrany zemněním (sítě TT) resp. nulováním (sítě TN-S, TN-C) (dnes souhrnně ochrana samočinným odpojením od zdroje) neživých částí elektrických zařízení (např. kovová skříň ledničky, pračky, kostra žehličky...) před nebezpečným dotykovým napětím vůči zemi. Činnost této ochrany znázorňuje přiložený obrázek a následující text: V důsledku poruchy došlo ke spojení fázového vodiče s kostrou přístroje. Díky jejímu spojení přes ochranný vodič (PE) s uzlem vinutí transformátoru dojde okamžitě k přepálení pojistky a tím i k odpojení poškozeného přístroje od sítě. Spojení uzlu vinutí transformátoru (resp. také ochranného vodiče PE v rozvadeči) se zemí zajistí, že na vodivé kostře přístroje nevznikne větší dotykové napětí vůči zemi než je úbytek napětí na ochranném vodiči (PE) při zkratovém proudu. Velikost tohoto dotykového napětí a dobu odpojení spotřebiče pojistkou stanovují normy.

Co se týče toho transformátoru pro domácnost - platí totéž co bylo napsáno pro „velkou síť“. Oddělovací transformátor (1:1) se však používá např. při opravách el. přístrojů, kde by byla větší pravděpodobnost dotyku fázového vodiče. V tomto případě je však na sekundární vinutí transformátoru připojen pouze jeden přístroj.
Další a související informace (např. ochrana pomocí proudových a napěťových chráničů) je možno najít např. v knize Václav Honys: Nová příručka pro zkoušky elektrotechniků 1997-8 (nebo v některém jejím aktualizovaném vydání) nebo na serveru www.elektrika.cz.
(RNDr. Peter Žilavý, Ph.D.)   >>>  

28) Mince rušící elektromagnetické záření20. 01. 2004

Dotaz: Byl mi nabídnut ke koupi tzv."přístroj", který má rušit nebo zcela pohlcovat elektromag. vlnění, které vzniká u PC, při telefonování ap. Jedná se o zlacenou minci, která se nosí u sebe asi 1 hod. a pak pro "vybití" této škodlivé energie se dává do zvláštního stojánku, který má tuto minci opět vybít a vyčistit během 13 min. Název výrobku je Eat Wave2. Stojí okolo 1.000,- kč. Můj dotaz je: Je to opravdu tak, jak výrobce uvádí a má to ten efekt,chrání osobu před zářením - nebo je to jen obchodnický trik, jak vytáhnout z lidí peníze? Sedím u PC téměř celou pracovní dobu a tak bych měl zájem, pokud to opravdu chrání. Děkuji za odpověď. (Jan Melka)

Odpověď: Podle mého nejlepšího vědomí a svědomí je to právě ten zmíněný pokus Vás oblbnout a vnutit Vám něco neprosto nefunkčního s odkazem na potenciální rizika světa kolem nás. S obchodníky, kteří něco podobného prodávají, ale obvykle není možné nijak diskutovat, jejich argumenty budou většinou líbivé a nedokazatelné. Mohl byste například argumentovat tak, že má-li ona mince odsát vlny z okolí, mělo by v její přítomnosti přestat hrát rádio, mobil by měl přestat fungovat (při přiblížení na desítky centimetrů, neboť vaše tělo je při telefonování vzdálené desítky centimetrů od mobilů), na displeji by měl být vidět pokles síly signálu. Tak byste to mohl "vyzkoušet" přímo před prodejcem. ALE když to reálně zkusíte, bude strkat minci těsně k mobilu (blízký kovový předmět anténu ovlivnit může), nebo vás bude přesvědčovat, že mince odchytá "škodlivé" vlny a nezachytí "užitečné", pomocí kterých telefonem mluvíme. Tím chci říci, že diskuse s prodejcem je vcelku zbytečná. Stačí striktně odmítnout.
Je tu ale ještě jedna stránka věci. Pokud uvěříte, že mince Vás chrání před nebezpečími světa, tak ať je uvnitř cokoli, byť naprosto nefunkční, může Vám to pomoci ke klidu, neboť Vaše duše si bude říkat, že udělala všechno pro to, aby potenciální nebezpečí světa kolem nás zažehnala. (Navíc stálo to tisícovku, tak na tom něco musí být!!!). V takové víře bych vám nechtěl bránit.
(J. Dolejší)   >>>  

29) Zahřívání rtuti v kovové trubici16. 01. 2004

Dotaz: Zajímala by mně odpověď na následující otázku: kovová trubice je naplněna rtutí, a mechanicky ucpána zátkami. Ve rtuti je el. spirála, příp. jiný zdroj tepla. Trubice je ponořena ve vodě. Při průtoku proudu dojde k zahřátí rtuti a tím jejímu roztažení.Zajímalo by mne, zda je voda schopna odvést vzniklé teplo, nebo dojde k mechanické destrukci trubice. Za odpověď na tento, možná kostrbatý dotaz, předem děkuji. (Luboš)

Odpověď: Tak jak je to popsáno, došlo by ke zkratu, protože rtuť je dobrý vodič elektrického proudu. Pokud by byla topná spirála v nevodivém pouzdře a zahřívaná rtuť byla ve skleněném pouzdře (špatném vodiči tepla s malou tepelnou roztažností), sklo by prasklo. Pokud by rtuť byla v pouzdru dobře tepelně vodivém, voda by to stačila chladit a navíc i pouzdro by se teplem poněkud roztáhlo. Stručně řečeno, výsledek bude záviset na tom, z čeho bude futrál.
(M. Rojko)   >>>  

30) Volný pád07. 01. 2004

Dotaz: Chtěl bych se zeptat na definici volného pádu.Uveďte prosím nějaké příklady.Děkuji (Pavel)

Odpověď: Volný pád je pohyb tělesa ve vakuu, při němž má na začátku těleso nulovou rychlost (tedy je v klidu). Na padající předmět působí pouze gravitační síla a doba letu nezávisí na hmotnosti tělesa (viz odpověď "Kdy dopadne koule" z 6.3.2002 a další s podobnou tematikou). Příklady volného pádu musíme hledat tam, kde není vzduch. Tedy například na Měsíci, kde puštěná tělesa padají volným pádem, nebo si musíme vakuum vyrobit sami, třeba vyčerpáním vzduchu z trubice vývěvou. Teprve pak můžeme pozorovat volný pád a různě těžká tělesa dopadnou za stejný čas.
Často setkáváme s označením volný pád i v případě puštění tělesa ve vzduchu. Toto můžeme udělat v případě, že odpor vzduchu je zanedbatelný a pro konkrétní výpočet jej nemusíme započítat. Když například pustíme kovovou kuličku z výšky 1 m, můžeme odpor vzduchu zanedbat. Ale u parašutisty, který padá z výšky několika km už takto postupovat nemůžeme.
(J. Burešová)   >>>