FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

568) Kostka cukru v čaji04. 09. 2006

Dotaz: Dobrý den, moc mě zajímá, proč, když napůl ponořím kostku cukru do čaje, tak se kapalina nasakuje nahoru nad ponořenou část. Má to "na svědomí" kapilární elevace? Moc děkuji za odpověď. (Alena)

Odpověď: Ano, vzlínání kapaliny je skutečně způsobeno kapilární elevací.

(Jakub Jermář)   >>>  

569) Jak vzniká hrom04. 09. 2006

Dotaz: co zapricinuje vznik hromu? (rustick)

Odpověď: Hrom je akustický efekt doprovázející úder blesku. Blesk můžeme chápat jako obrovskou jiskru (elektrostatický výboj) mezi mrakem a zemí, případně mezi mraky. Při úderu blesku teče po krátký okamžik skrze vzduch obrovský proud (typicky 30 000 Amper), přičemž průchod tak značného proudu vzduchem způsobí jeho obrovské zahřátí. Takto rychle zahřátý vzduch se velice rychle rozpíná, což se projevuje jako rázová vlna a způsobuje právě onen zvukový efekt zvaný hrom.

(Jakub Jermář)   >>>  

570) Peltierův jev29. 07. 2006

Dotaz: Chtěl bych se Vás zeptat, co je to tzv. Poltierův jev. Děkuji. (Honza)

Odpověď: Peltierův jev je jev, kdy na spojích dvou materílů tvořících elektrický obvod protékaný stejnosměrným proudem dochází k zahřívání či ochlazování těchto spojů. Které spoje se zahřejí a které ochladí závisí na tzv. výstupních pracech obou materálů (výstupní práce = energie, kterou potřebuje elektron pro opuštění daného materálu) a na směru protékajícího proudu.

Opačný jev k Peltierově jevu - tedy skutečnost, že když budeme spoje různých materálů ohřívat a/nebo chladit, povede to k toku elektrického proudu obvodem - se nazývá Seebeckův jev.

Peltierova jevu se nejčastěji používá k chlazení, například elektroniky. Více se dozvíte na:
(Jakub Jermář)   >>>  

571) Trénink parašutistů29. 07. 2006

Dotaz: Dobry den.Nedavno jsem videl film, v nemz parasutiste pouzivali pro trenink proud vzduchu nad vrtuli pripominajici obri ventilator.Zajimalo by me, jaka musi byt rychlost proudeni vzduchu, aby se v nem clovek dokazal vznaset. (Jan Selinger)

Odpověď: Vzduch musí mít stejnou rychlost, jakou by měl parašutista, kdyby padal po výskoku z letadla. Konkrétní rychlost závisí na mnoha parametrech (hmotnosti parašutisty, jeho "postoji", oblečení, ...) očekával bych ale hodnoty mezi 150 a 300 km/h.

(Jakub Jermář)   >>>  

572) Placebo efekt29. 07. 2006

Dotaz: Dobry den preji, procital jsem si Vasi odpovednu a narazil jsem na nasledujici dotaz: 92) Teslovy destičky. Rikate ze je to evidentne podvod. Ze strany fyzikalni mate tedy nejspise pravdu, ze strany ale jine, se jiz treba v bibli pise "Vira tva te uzdravi(la)". Neni tedy mozne ze zakoupenim drahych teslovych desticek (ci polarizovanych svetel a spousty dalsich takovychto ehm, hlouposti), ktere jsou tak drahe, protoze prece jsou extra lecive(toto si rika clovek neznaly) je prece mozne, aby se dostavil nejaky, nazval bych to mozna homeopatickym efektem, a skutecne cloveku pomohl? Resp. clovek by si diky nemu pomohl sam, takze by "pristroj" prece jen fungoval?(coz me privadi na myslenku ze clovek mene vzdelany by si takto pomohl, zato clovek vice vzdelany jiz ne:) ) s pozdravem Honza B (Honza)

Odpověď: Opravdu. Pokud upřímně věříte, že vám něco (prakticky to můžebýt cokoli, jakýkoli nesmysl) pomůže k uzdravení, máte statisticky větší pravděpodobnost, že se skutečně uzdravíte. Tento jev je moderní medicíně dobře znám a bývá označován jako tzv. placebo efekt. Na jeho principu je založena minimálně část tzv. homeopatické medicíny.

Přestože placebo efekt je možné považovat za pozitivní jev (pomáhá k uzdravení), musím zde uvést i některá rizika a obtíže, které se s ním pojí. Především pokud kvůli placebo efektu je odkládána skutečná léčba ("proč se cpát dalšími léky nebo proč jít na operaci, když se díky placebu cítím už docela dobře"), může dojít k většímu rozvinutí nemoci, s často i tragickým koncem. Placebo totiž nezabírá vždy a i když zafunguje, nemusí (a často ani neřeší) zdravotní problémy úplně - měli bychom jej tedy považovat spíše za pomocnou, podpůrnou metodu.

Placebo však také přináší komplikace do medicínského a farmaceutického výzkumu. Budete-li na smrt nemocným pacientům podávat jakékoli léky, tak budou-li tito pacienti v účinnost léků věřit, zlepší se (opět ale jen statisticky, nikoli obecně) jejich zdravotní stav bez ohledu na to, zda je lék účinný či zcela neúčinný. Abychom tedy o účinnosti léku něco zjistili, je třeba vliv placebo efektu nějak odfiltrovat, což naštěstí vhodnou organizací experimentu umíme. Používá se např, tzv. dvojitě slepá metoda.

(Jakub Jermář)   >>>