FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

698) Messierův katalog, planety a dalekohledy20. 01. 2006

Dotaz: Dorý den měl bych dotazy,předem děkuji zapomoc.
  1. Proč vznikl Messierův katalog?
  2. Které planety byly oběveny pomocí dalekohledu.
  3. Proč jsou zrcadla u velkých dalekohledů rozdělená na menší segmenty?
Ještě jednou děkuji. (Tomáš Erhardt)

Odpověď:
  1. Messierův katalog vytvořil francouzský astronom Charles Messier jako soupis mlhavých vesmírných objektů (hvězdokup, mlhovin a galaxií). Jeho první vydání z roku 1771 obsahovalo 45 objektů, v současné době katalog obsahuje 110 objektů označovaných M1 až M110.

    Více se o vzniku Mesierova katalogu dozvíte na webových stránkách http://objekty.astro.cz/katalogy/messier/historie.html, samotný katalog si pak můžete prohlédnou na http://objekty.astro.cz/katalogy/messier/.


  2. Planetu Uran objevil William Herschell se svým dalekohledem při systematickém prohledávání oblohy 13. března 1781. Uran byl vlastně pozorován předtím už mnohokrát, ale byl mylně považován za hvězdu.

    Planeta Neptun byla objevena 23. září 1846 astronomem Johannem Gottfridem Gallem a studentem astronomie Louisem d'Arrestem s pomocí matematické předpovědi, kterou vypracoval Urbain Jean Joseph Le Verrier.

    Objevení Pluta se datuje na 18. února 1930.

    Více se o jednotlivých planetách dočtete na webových stránkách http://planety.astro.cz/


  3. Vyrobit dokonale přesné zrcadlo o průměru několika metrů je technologicky velmi obtížné a drahé. Složením zrcadla z menších komponent tedy umožňuje vyrábět dalehohledy výrazně levněji (či s větším průměrem zrcadla při stejné ceně).


(Jakub Jermář)   >>>  

699) Jak dlouho letí světlo ze Slunce10. 01. 2006

Dotaz: Chtěl bych se zeptat za jak dlouho dorazí ze slunce světlo na zem. (Jan Peterka)

Odpověď: Jelikož se Země pohybuje okolo Slunce nikoli po kruhu, ale po elipse, mění se v průběhu roku i vzdálenost Země od Slunce. Pozici, kdy je Země ke Slunci nejblíže nazýváme perihélium (perihel, česky též přísluní; nastává okolo 4. ledna), zatímco nevzdálenější polohu nazýváme afélium (afel, česky též odsluní). Nachází-li se Země v perihéliu, trvá cesta světelnému paprsku nejkratší dobu - jen 489 sekund (8 minut a 9 sekund). Nejdéle to pak světlu trvá, je-li Země v aféliu - okolo 509 sekund (8 minut a 28 sekund).
(Jakub Jermář)   >>>  

700) Řezání vodním paprskem10. 01. 2006

Dotaz: Na stránkách nějaké firmy, která se zabývá řezáním materiálu vodním paprskem jsem četl, že při tom dochází ke stlačení vody až o 20 %. Je to možné? Kapaliny mají být nestlačitelné. Nemůže docházet jen ke stlačení plynů rozpoštěných ve vodě? Dík. (Hajšman Luboš)

Odpověď: Pro potřeby vysvětlení jevů okolo nás se obvykle předpokládá, že voda stlačitelná není. Není to ale zcela pravda - voda je stlačitelná, jen je k jejímu stlačení potřeba obrovského tlaku. Pokud bych například chtěl litr vody stlačit na 990 ml, tj. zmenšit objem o pouhé 1%, potřeboval bych vyvinout tlak přes 20 MPa. To je 200x více, než je běžný atmosférický tlak okolo vás. Při řezání materiálů proudem vody (vodním paprskem) se ale dosahuje tlaku až 600 MPa. Za těchto podmínek je stlačení vody o zmíněných 20% možné.
(Jakub Jermář)   >>>  

701) Světelné meče ve Star Wars10. 01. 2006

Dotaz: Dobrý den, před nedávnem mě velmi zaujaly nově natočené Star Wars, kde hlavní hrdinové bojují pomocí světelných mečů. Bylo by vůbec možné za pomocí stavajících technologií takový světelný meč postavit?,nebo je to jen pouhá fantazie tvůrce? S pozdravem Mojmír Zich (Mojmír Zich)

Odpověď: Světelné meče ve Star Wars jsou pouze pěknou fikcí. Vezměte si 2 laserová ukazovátka a zkuste si s nimi zašermovat. Nepůjde to - dva světelné paprsky totiž mohou skrze sebe bez problémů procházet. Dále si všimněte napřiklad toho, že každý reálný světelný paprsek se bude ve volném prostoru šířit do nekonečna, zatímco filmové světelné meče mají konečnou délku.
(Jakub Jermář)   >>>  

702) Podlahové topení04. 01. 2006

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu. Chceme mít doma podlahové topení a to ohřívá prostor sáláním. Chtěl bych se zeptat zda na sálání má vliv barva dlažby popř. jaká by byla nejvhodnější. Možná se ptám na nesmysl a je to jen můj pocit, ale připadá mi, že ohřátá hladká bílá dlaždice sálá méně nez drsná hnědá. Přitom teplota povrchu dlažby nepřekračuje 30 stupňů Celsia, teplota topných kabelů v betonu pod dlažbou je samozřejmě vyšší ale předpokládám, že to co z podlahy sálá je povrch tedy dlažba. Děkuji za Vaši radu. Diviš (František Diviš)

Odpověď: Váš dojem je správný - bílá hladká dlaždice bude velice pravděpodobně sálat méně, než dlaždice hnědá či ještě lépe černá. Souvisí to s tzv. emisivitou, která se vyskytuje jako parametr ve Stefanově-Boltzmanově zákoně. Tmavá tělesa obecně mívají emisivitu vyšší než tělesa světlá, hladká (či lesklá) vyšší než tělesa s matným povrchem.

Nutno však ještě podotknout, že pro vyhřívání místnosti má kromě sálání také nezanedbatelný význam ohřev vzduchu při kontaktu s dlaždicemi.
(Jakub Jermář)   >>>